Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya ile ABD Arasında Kriz Yaratan Griner Davasında Yeni Hamle

Rusya'da tutuklu bulunan ünlü basketbolcu Brittney Griner'ın hukuk ekibi mahkemenin kararına itirazda bulundu. Detaylar haberde;
Rusya ile ABD Arasında Kriz Yaratan Griner Davasında Yeni Hamle
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile ABD arasında uzun bir süredir gerginlik yaratan Brittney Griner davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Griner’ın davası bu ayın başlarında Moskova bölgesinde bulunan Himki mahkemesinde görülmüştü. Şubat ayında üzerinde uyuşturucu maddeyle yakalanıp gözaltına alınan basketbolcuya 9 yıl hapis cezasının yanı sıra 1 milyon ruble para cezası verilmişti.

Griner’ın Savunma Ekibinden Karara İtiraz!

ABD Başkanı Joe Biden’ın da tepkisini çeken bu kararın ardından Griner’ın savunma ekibinden yeni bir hamle geldi ve oyuncunun uyuşturucu bulundurma ve kaçakçılığından mahkumiyetine itiraz edildi.

Bugün, Griner’ın karara itiraz etmesi için son gündü. Rybalkin Gortsunyan Dyakin ve Partners hukuk firmasının ortağı Maria Blagovolina, açıklamasında temyiz başvurusunun yapıldığını söylerken daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Griner’i mahkemede temsil eden Moskova Hukuk Merkezi avukatı Alexander Boikov ise verdiği demeçte “Khimki mahkemesinin verdiği kararı bozmasını talep ediyoruz” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Boikov, temyizin esas olarak soruşturma sırasında iddia edilen ihlallere dayanacağını söyledi.

Griner’ın savunma ekibi mahkemede, dava dosyalarının bazılarının kendileri için İngilizce’ye tercüme edilmeden hazırlandığını da savundu.

Bir Rus kulübü için iki kez Olimpiyat altın madalyası kazanan Griner, 17 Şubat’ta Moskova’nın Sheremetyevo havaalanında bagajında ​​esrarla doldurulmuş vape kartuşları bulunduktan sonra tutuklanmıştı.

Biden’ın “kabul edilemez” olarak nitelendirdiği bir kararla suçlu bulunan Griner için Washington’ın Rus yetkililerle sürekli görüşme halinde olduğu belirtiliyor. Oyuncunun, ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Rus silah tüccarı Viktor Bout ile takas edilmesi için teklifte bulunulduğu konuşulmaya devam ediyor.

Rusya ise davanın siyasi amaçlı olduğunu reddediyor. Yetkililer, ABD’yi megafon diplomasisine girmemesi ve herhangi bir mahkum takasının özel olarak müzakere edilmesi gerektiği konusunda uyarmıştı.

Zakharova: Suçunu Kendisi İtiraf Etti

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Pazartesi günü bir Telegram paylaşımında, Beyaz Saray’ın Rus mahkemesinin kararına yönelik kamuoyunu eleştirmesine itiraz etti.

Zakharova açıklamasında “Size hatırlatmama izin vermenizi isterim. Griner, esrar yağı içeren uyuşturucu için sıvı kartuşları kaçakçılığı yapıyordu. Bu durumu inkar etmenin bir anlamı olmadığını bildiği için basketbolcu suçunu kendisi itiraf etti” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.