Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya’dan Griner Davasında Karar: 9 Yıl Hapis Cezası

Rusya, son dönemde mahkum takası için adı geçen ABD'li basketbolcu Griner'ı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Biden derhal serbest bırakın çağrısı yaptı. Detaylar haberde;
Rusya’dan Griner Davasında Karar: 9 Yıl Hapis Cezası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ile Rusya arasında krize neden olan ünlü basketbolcu Brittney Griner’ın davası Moskova bölgesinde bulunan Himki mahkemesinde görüldü.

Şubat ayında üzerinde uyuşturucu maddeyle yakalanıp gözaltına alınan Griner için 9 yıl hapis cezası kararı çıktı. Bunun yannda oyuncuya 1 milyon ruble (16 milyon 990 dolar) para cezası verildi.

Kararın ardından mahkeme salonundan kelepçeli bir şekilde çıkarılan Griner, gazetecilere dönerek “Ailemi seviyorum” dedi.

Griner, uyuşturucu maddelere sahip olduğunu kabul etti ancak onları yanlışlıkla paketleyerek dürüst bir hata yaptığını söyledi. Karardan önce, bir Rus hakime ağır bir hapis cezasıyla “hayatına son vermemesi” için gözyaşları içinde yalvardı.

İki kez olimpiyat altın madalyası sahibi ve Kadınlar Ulusal Basketbol Birliği (WNBA) yıldızı olan Griner, WNBA yaz sezonunda Rusya’ya geldiğinde Şubat ayı ortasında tutuklandı. Dava, Rusya Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta Ukrayna’ya asker göndermesiyle tetiklenen jeopolitik krizle kesişirken, ABD-Rusya ilişkilerini Soğuk Savaş sonrası yeni bir düşük seviyeye getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu ceza şimdi 31 yaşındaki sporcu ile bir zamanlar üretken bir silah tüccarı olan hapsedilmiş bir Rus’u (Viktor Bout) içerecek bir ABD-Rusya mahkum takasının önünü açabilir.

Biden’dan “Derhal Bırakın” Çağrısı

Rusya’da tutulan Amerikalıları eve döndürme baskısı altında olan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’yı Griner’ı derhal serbest bırakmaya çağırdı. Başkan, yönetiminin Griner’ın serbest bırakılması için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Açıklamasında “Bugün Amerikan vatandaşı Brittney Griner, dünyanın zaten bildiği şeyi bir kez daha hatırlatan bir hapis cezası aldı. Rusya, Brittney’i haksız yere tutukluyor. Kabul edilemez; Rusya’yı karısı, sevdikleri, arkadaşları ve takım arkadaşlarıyla birlikte olabilmesi için onu derhal serbest bırakmaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

Griner Cephesi: Kesinlikle Mantıksız Bir Karar

Griner’ın avukatları, “kesinlikle mantıksız” olduğunu söyledikleri bu karara itiraz edeceklerini söyledi. Savunma ekibi, mahkemenin sundukları tüm kanıtların yanı sıra Griner’ın suçunu kabul etmediğini söyledi.

Duruşmadan sonra avukat Maria Blagovolina, Griner’ın durumu için “Çok üzgün, çok stresli. Zor konuşabiliyor. Onun için zor bir zaman” ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi bir süre önce Rus mahkumları, Griner ve eski Denizci Paul Whelan da dahil olmak üzere Amerikan vatandaşlarıyla takas etmeyi teklif etmişti. Duruma aşina olan bir kaynak, Washington’un, hayatı Nicholas Cage’in oynadığı 2005 Hollywood filmi Lord of War’a esin kaynağı olan hüküm giymiş silah kaçakçısı Viktor Bout’u takas etmeye istekli olduğunu söylemişti.

Rus yetkililer bu konuda herhangi bir anlaşmaya varılmadığını söylemiş ve görüşmelerin kamuoyuna açık yapılmaması gerektiğini ifade etmişlerdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.