Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Hizmet PMI Temmuz’da Güçlü Yükseldi

Rusya’da Batı yaptırımlarının etkisinin azalmasıyla hizmet sektöründeki toparlanma hızlandı. Temmuz’da hizmet PMI’da 3 puanlık artış oldu.
Rusya Hizmet PMI Temmuz’da Güçlü Yükseldi
HABER GİRİŞ

Rusya hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklandı. Rusya’da hizmet sağlayıcılarının Temmuz ayında güçlü bir yükseliş gösterdiği belirtilen raporda, çıktı büyüme oranının son zamanların en hızlı artışını kaydettiği belirtildi.

Mevsimsellikten arındırılmış S&P Global hizmet PMI Temmuz ayında 51,7’den 54,7’ye yükseldi. Şubat ayında 52,1 değerinde olan endeks, Ukrayna gelişmesiyle düşüşe geçmişti.

Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı askeri operasyon sonrasında sayısız dünya devi marka, bu ülkedeki faaliyetlerini durdurdu. Bu durum hizmet sektörüne darbe vururken, PMI Mart ayında 38,1’e gerilemişti.

Nisan’da 44,1’e toparlanan endeks, Mayıs’ta ise 48,5’e, Haziran’da 51,7’ye yükseldi. Temmuz’da ise daha fazla müşteri talebi ve iş girişiyle bu yükselişin hızlandığı görüldü.

Yeni işlerin 2020’nin Ağustos ayından bu yana en hızlı yükselişi kaydettiği bildirildi. Buna ilaveten yaptırımların devam eden etkisinin azalmasıyla, müşteri talebindeki artışın olumlu etkisine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında ortalama maliyet yüklerinin ve firmaların girdi fiyatlarının arttığı, bunun da ücretlerdeki artışı etkilediği belirtildi. Bazı firmalar ise yaptırımların devam eden olumsuz etkilerinin, faaliyetlerini etkilediğini bildirdi.

Rusya’da ücret enflasyonunun, 16 ayın en düşük seviyesinden yükselişe geçtiği fakat yine de hala çok yumuşak düzeyde olduğuna dikkat çekildi. Söz konusu dönemde firmaların faaliyetlerini hızlandırdığı, istihdamın Kasım 2021’den bu yana en keskin hızda yükseldiği belirtildi.

Bunun yanında birikmiş işlerde bir buçuk yıl sonra ilk kez artış olduğu, bitmemiş işlerde ise Kasım 2003’ten bu yana en dik büyümenin gerçekleştiği aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın