Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Duyurdu: Azerbaycan Ateşkes Anlaşmasını İhlal Etti

Dağlık Karabağ ihtilafının ardından Azerbaycan ile Ermenistan arasında imzalanan ancak geçen yıldan itibaren sallantıda olan ateşkese ilişkin Rusya’dan açıklama geldi.
Rusya Duyurdu: Azerbaycan Ateşkes Anlaşmasını İhlal Etti
HABER GİRİŞ

Uzun süredir Dağlık Karabağ sorunu yaşayan Azerbaycan ile Ermenistan’ın imza attığı ateşkes anlaşmasında garantör konumda olan ancak Ermenistan’a daha yakın konumlanan Moskova’dan Bakü’nün tepkisini çekecek bir çıkış geldi.

Rusya, Azerbaycan’ı ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçladı. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da anlaşma kapsamında belirlenen sınırları aştığı ileri sürüldü.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 25 Mart Cumartesi günü Azerbaycan ordusundan birliğin temas hattını geçtiği söylendi.

Anlaşma gereğince aracı durumda olan Rus barış güçlerinin Azerbaycan ve Ermenistan arasında gelişebilecek provokasyonları önlemek için yeni tedbirler alacağı duyuruldu.

Ermenistan sessizliğini korurken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Rusya’dan önce açıklama paylaşmış, ihtilaf bölgesindeki bazı ulaşım yollarının kontrolünün Azeri güçlerce ele geçirildiği ilan edilmişti.

GCM Yatırım Banner

Sınırın geçilmesine gerekçe olarak, silah tedarikinin önüne geçmek istendiği söylenmiş, Azerbaycan Ordusu’nun gerekli kontrol tedbirleri aldığı belirtilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.