Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dünya Pazarına Gıda Sağlamaya Hazır

Rusya’nın gıda tehdidi oluşturduğuna dair suçlamalara tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova’dan kritik açıklamalar geldi.
Rusya Dünya Pazarına Gıda Sağlamaya Hazır
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, daha önce birçok kez gıda krizi konusunda konuşurken, Çarşamba günü yeni bir açıklamada bulundu.

Rusya’nın dünyadaki gıda güvenliğini tehdit ettiğine dair suçlamaların, Batı’nın bir başka oyunu olduğunu söyledi.

Şu anda Batı siyasetinin, diplomasinin ve uluslararası faaliyetlerinin omurgasının temelinin sahnelendiğini ifade eden Zakharova, gıda güvenliği konusundaki durumun da buna benzer bir suçlama olduğunu belirtti.

Rusya’nın elindeki tahıl ürünlerini dünya pazarına sağlamaya hazır olduğunu fakat yapay engeller yaratmaya gerek olmadığını söyledi.

Bu yapay engellerin, kimler tarafından yaratıldıysa aynı şekilde ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Rus diplomat, Batı’nın aylardır engel oluşturduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Putin de Tahıl Tedariki Konusunda Yeşil Işık Yaktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ile görüştükten sonra açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki tahılın ihracatı konusunda yardım edebileceklerini söyledi.

Ancak bunun için öncesinde Rus tahılı üzerindeki engellerin kaldırılması gerektiğini belirtti. Bu şartın yerine getirilmesi halinde hem Ukrayna tahılının ihracına yardım edeceklerini hem de yıl sonuna kadar 50 milyon ton Rus tahılının pazara sunulacağını dile getirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pazartesi günü Ukrayna’da bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin taşınması için koridor oluşturulması konusunda genel prensiplerde anlaşma sağlandığını duyurdu.

Putin, Astana Zirvesi’nde Türkiye’nin bu çalışmaları için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle 20 milyon tondan fazla tahıl limanlarda beklerken, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik ambargoları da bu ülkeden tarım ürünlerinin ihracını zorlaştırdı. Söz konusu durum başta Avrupa olmak üzere birçok ülke yönetimini, gıda krizi konusunda alarma geçirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.