Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, Ukrayna Tahılının İhracına Bir Şartla Yardım Edecek

Rusya Devlet Başkanı Putin, tahıl koridoru konusunda yaptıkları için Türkiye’ye teşekkür ederken, kendi şartlarını açıkladı.
Rusya, Ukrayna Tahılının İhracına Bir Şartla Yardım Edecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü İran’da yapılan Astana Üçlü Liderler Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ebrahim Raisi ile bir araya geldi.

Görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Putin, tahıl krizi hakkında konuştu. Erdoğan ile tahıl konusunda yaptığı müzakerenin detaylarını anlatan Putin, Türkiye’nin Ukrayna tahılının çıkarılması konusunda anlaşmaya varmasını takdir etti.

Ukrayna tahılının ihracına yardımcı olacaklarını fakat bunun için Rus tahılının tedarikiyle ilgili tüm kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini söyledi. Bu şartın yerine getirilmesi durumunda, yıl sonunda 50 milyon ton Rus tahılının ihraç edileceğini açıkladı.

ABD’nin Rus gübreleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdığını belirten Putin, aynı adımın Rus tahılının ihracatı için de yapılmasını beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile ikili görüşme sonrasında tahıl koridoru görüşmesine ilişkin olarak “Buradan alacağımız netice tüm dünyayı da olumlu etkileyecektir.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Putin İran’ın Dini Lideriyle Bağlarını Güçlendirdi

Putin, İran’da Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney ile de görüşme yaptı. Kaynakların aktardığı bilgiye göre Hamaney, İran ve Rusya arasında uzun vadeli iş birliği çağrısında bulunarak, Putin’i Batı aldatmacasına karşı uyanık olması konusunda uyardı.

ABD dolarının kademeli olarak küresel ticaretten çekilmesi gerektiğini düşünen Hamaney, Ukrayna savaşı konusunda da Rusya’yı destekleyen yorumda bulundu. Putin’e “İnsiyatif almasaydınız, karşı taraf kendi inisiyatifiyle savaşa neden olurdu” sözlerini ilettiği bildirildi.

Beyaz Saray Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin Tahran’ın, silah yetenekli İHA’lar da dahil olmak üzere birkaç yüz insansız hava aracını Moskova’ya hediye ettiğini gösteren bilgiler aldığını söyledi.

Putin’in Rusya’yı ekonomik ve diplomatik olarak izole eden Ukrayna’daki savaşının ortasında İran’la bir ittifakı sağlamlaştırmaya çalıştığına dikkat çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın