Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Akar: Tahıl Koridoru için Prensipte Anlaşıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan flaş açıklama: Genel prensiplerde anlaşma yapılan tahıl koridoru için bu hafta dörtlü toplantı planlanıyor.
Bakan Akar: Tahıl Koridoru için Prensipte Anlaşıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna savaşı ile birlikte gündeme gelen ve görüşmelerin sürdüğü tahıl koridoru konusunda beklenen açıklamayı yaptı.

Akar, Ukrayna’da bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin taşınması konusunda genel prensipler üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Türkiye, Rusya ve Ukrayna savunma bakanlıkları, askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasındaki dörtlü toplantının kısa süre içinde yapılmasının da planlandığını açıkladı.

Genel prensiplerde anlaşmaya varılmasının ardından, bunun somut uygulama planına dönüşmesi için çabaları sürdürdüklerini ifade eden Akar, bu hafta içinde bir toplantı yapılabileceğini söyledi.

Söz konusu toplantıda İstanbul’da bir harekat merkezinin kurulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususların ele alınacağını açıkladı.

Tahıl krizinin çözülmesi için bu zamana kadar ilgili bakanlıklar ve kurumlarla birçok toplantı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Terörle Mücadele Vurgusu

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Bakan Yardımcıları ve birlik komutanlarının katılımıyla düzenlenen video telekonferans toplantısında, yurt içi ve dışındaki birlik komutanlarının devam eden faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgiler paylaşıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yoğun bir dönemden geçtiğini ifade eden Bakan Akar, “Şu ana kadar büyük bir başarıyla bize verilen görevleri yerine getirdiniz. Bundan dolayı hepinizi kutluyorum. İnşallah bundan sonra da aynı ciddiyet ve samimiyetle, diyalog ve koordinasyon içinde faaliyetleri yürütmek suretiyle bize verilen görevleri başaracağız” dedi.

Terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini, başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşuların sınırlarına saygılı şekilde faaliyetlerin sürdürüldüğünü açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu