Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Döviz Yasağında Yeni Hamlesini Duyurdu

Döviz müdahalelerine hız veren Rusya’da, Putin’in imzaladığı son kararname ile döviz satın alımlarına sınırlama getirildi.
Rusya Döviz Yasağında Yeni Hamlesini Duyurdu
HABER GİRİŞ

İki yıla yakında zamandır Batı yaptırımlarıyla mücadele eden Rus ekonomisi, döviz tarafında müdahalelerini sürdürüyor. En son iki ay önce yabancı para cinsinden satışları yasaklama kararı alan Rus Merkez Bankası’ndan sonra Devlet Başkanı Vladimir Putin, döviz alımlarına sınırlama getiren kararnameyi imzaladı.

Rus lider Putin’in imzaladığı kararnamede, yurtdışına ödemeler için yerleşik kişi ve kuruluşların iç piyasadan yapacağı döviz satın alımlarında limitin 1 milyar dolarla sınırlandırılması yoluna gidildi.

Rusya Hükümeti ve Merkez Bankası tarafından 1 milyar dolarlık azami döviz satın alım sınırı talimatının uygulanacağı tebliğ edildi.

1 Haziran tarihine kadar ülke içinde döviz piyasasında yerleşik kişi ve kurumların aylık döviz satın alımlarında belirlenen limit aşılamayacak.

Rus hükümeti, Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı bünyelerinde yabancı yatırımları izleme komisyonları limit aşımını takip edecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın