Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Dost Olmayan Ülkelere Tarım Ürünleri İhracatını Azaltıyor

Rusya, dost olmayan ülkelere tarım ürünleri ihracatını 2022 yılında 2,6 milyar dolar azalttı. Detaylar haberin devamında;
Rusya Dost Olmayan Ülkelere Tarım Ürünleri İhracatını Azaltıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Tarım Bakanı Dmitry Patrushev, ülkenin dost olmayan bölgelere tarım ürünleri ihracatını önemli seviyede azaltmaya devam ettiğini açıkladı. Rusya’nın, 2022 yılında dost olmayan ülkelere tarım ürünleri ihracatını kestiğini, tarafsız ve dost ülkelere ise tedariki artırdığını ifade etti.

Bakan, St. Petersburg’da düzenlenen Global Fishery Forum & Seafood Expo’nun genel kurul toplantısında açıklamalarda bulundu.

Tarafsız ve Dost Ülkelere İhracat Yükselişte

Konuşmasında, balık ihracatı da dahil olmak üzere tarımsal ihracatın bugün öncelikle dost ülkelere yapıldığını vurguladı.

Jeopolitik durum göz önüne alındığında, dost olmayan ülkelere olan ihracatın 2022 yılında 2,6 milyar dolar azalırken tarafsız ve dost ülkelere olan ihracatın 2,7 milyar dolar arttığı bilgisini verdi.

Patrushev ayrıca, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren ve Rus ürünlerinin tanıtımına yardımcı olan tarım ataşeleri de dahil olmak üzere ihracatın genişletilmesine yönelik uygun araçlara sahip olduklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya, 2022 yılında 41,6 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etti ve Tarım Bakanlığı, ihracatın bu yıl 42 milyar doları bulabileceğini öngörüyor.

Patrushev, geçen hafta yaptığı açıklamada 2024 yılında 45 milyar dolar tarım ürünü ihraç etme hedefinde olduklarını ve bunu gerçekleştirebileceklerini düşündüğünü dile getirmişti.

Balık Ürünleri İhracatında Artış

Bakan, Uluslararası Balıkçılık Forumu’ndaki açıklamalarında ayrıca Rusya’nın bu yıl 80 ülkeye balık ürünleri ihraç ettiğini söyledi.

“Tüm kısıtlamalara rağmen şu anda 80 ülkeye balığımızı ulaştırıyoruz. 2022’de 60, 2021’de 58 ülkeydi. Yani sistemli bir şekilde çalışıyoruz. Balığa talep olduğunu görüyoruz, boş durmuyoruz. Yeni pazarlar açıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Rus balıkçıların dost ülkelerin pazarlarına yönelmeye devam ettiğini belirtti. Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’daki çoğu kıyı ülkesiyle ikili balıkçılık anlaşmalarının hala yürürlükte olduğu, bazılarının geçmişinin Sovyet dönemine kadar uzandığı bilgisini verdi.

Tarım Bakanı, Rusya’nın 2022 yılında balık ürünleri ihracatını yüzde 4 artırarak 2,2 milyon tona çıkardığını hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.