Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya: Diplomatlara Yönelik Davranışlara Uygun Yanıt Verilecek

Rus politikacı ve diplomatlara yönelik düşmanca saldırılara karşılık verileceğini söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan kritik açıklamalar.
Rusya: Diplomatlara Yönelik Davranışlara Uygun Yanıt Verilecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Ivanov, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus politikacılar ve diplomatlar için getirdiği kısıtlamalar hakkında konuştu.

AB’nin Rusya yönündeki politikasının akut bir sağduyu ve rasyonellik sıkıntısı yaşadığını söyleyen Ivanov, AB’nin rotasının, her ne pahasına olursa olsun Kiev rejimiyle dayanışma gösterme ve Rusya üzerindeki hukuksuz yaptırım baskısını artırmaya dayandığını belirtti.

AB’nin kendi vatandaşları ve işletmelerinin maruz kaldığı milyarlarca dolarlık zararı görmezden gelmeye hazır olduğunu dile getiren isim, “Ruslara gelince, onların endişeleri ve yasal hakları prensipte AB liderliği tarafından dikkate alınmıyor. Bunu Kırımların uzun vadeli ve politize edilmiş vize ayrımcılığı örneğinde gözlemledik.” dedi.

AB’nin düşmanca eylemlerine orantılı bir tepki verileceğini ifade etti. Batılı ülkelerin eşi görülmemiş sayıda Rus diplomatını sınır dışı etme kararlarının, bir dizi Rus başkonsolosluğunun kapatılmasının yurt dışındaki Rus misyonlarının işleyişini etkilediğini ifade etti.

“Buna rağmen büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız çalışmalarını hızlı bir şekilde yeniden düzenleyebildiler ve mevcut sürekli baskı koşullarında öncelikle vatandaşlarının hak ve menfaatlerini sağlamak için görevlerini yerine getirmeye devam ediyorlar.” diyen Ivanov, diplomatlara yönelik düşmanca saldırılara da uygun yanıt verileceğini sözlerine ekledi.

Ukrayna’da özel bir askeri operasyonun başlamasıyla birlikte, Rus büyükelçilikleri ve konsolosluk ofisleri çevresinde çeşitli olaylar olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda, Rus diplomatik misyonlarının, çalışanlarının ve ailelerinin güvenliğinin artırılmasına yönelik ek tedbirler alındığını söyleyen Rus yetkili “Rusofobik unsurların artan etkinliğinin görüldüğü bazı ülkelerde, yerel makamlar, uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak, yabancı misyonlarımızı aşırılık yanlılarının saldırılarından korumak için gerekli önlemleri aldı.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu