Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Diplomatlara Yönelik Davranışlara Uygun Yanıt Verilecek

Rus politikacı ve diplomatlara yönelik düşmanca saldırılara karşılık verileceğini söyleyen Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan kritik açıklamalar.
Rusya: Diplomatlara Yönelik Davranışlara Uygun Yanıt Verilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakan Yardımcısı Yevgeny Ivanov, Avrupa Birliği’nin (AB) Rus politikacılar ve diplomatlar için getirdiği kısıtlamalar hakkında konuştu.

AB’nin Rusya yönündeki politikasının akut bir sağduyu ve rasyonellik sıkıntısı yaşadığını söyleyen Ivanov, AB’nin rotasının, her ne pahasına olursa olsun Kiev rejimiyle dayanışma gösterme ve Rusya üzerindeki hukuksuz yaptırım baskısını artırmaya dayandığını belirtti.

AB’nin kendi vatandaşları ve işletmelerinin maruz kaldığı milyarlarca dolarlık zararı görmezden gelmeye hazır olduğunu dile getiren isim, “Ruslara gelince, onların endişeleri ve yasal hakları prensipte AB liderliği tarafından dikkate alınmıyor. Bunu Kırımların uzun vadeli ve politize edilmiş vize ayrımcılığı örneğinde gözlemledik.” dedi.

AB’nin düşmanca eylemlerine orantılı bir tepki verileceğini ifade etti. Batılı ülkelerin eşi görülmemiş sayıda Rus diplomatını sınır dışı etme kararlarının, bir dizi Rus başkonsolosluğunun kapatılmasının yurt dışındaki Rus misyonlarının işleyişini etkilediğini ifade etti.

“Buna rağmen büyükelçiliklerimiz ve konsolosluklarımız çalışmalarını hızlı bir şekilde yeniden düzenleyebildiler ve mevcut sürekli baskı koşullarında öncelikle vatandaşlarının hak ve menfaatlerini sağlamak için görevlerini yerine getirmeye devam ediyorlar.” diyen Ivanov, diplomatlara yönelik düşmanca saldırılara da uygun yanıt verileceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna’da özel bir askeri operasyonun başlamasıyla birlikte, Rus büyükelçilikleri ve konsolosluk ofisleri çevresinde çeşitli olaylar olduğuna dikkat çekti.

Bu kapsamda, Rus diplomatik misyonlarının, çalışanlarının ve ailelerinin güvenliğinin artırılmasına yönelik ek tedbirler alındığını söyleyen Rus yetkili “Rusofobik unsurların artan etkinliğinin görüldüğü bazı ülkelerde, yerel makamlar, uluslararası yükümlülüklerine uygun olarak, yabancı misyonlarımızı aşırılık yanlılarının saldırılarından korumak için gerekli önlemleri aldı.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.