Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Çin’e Elektrik Sevkiyatını Azalttı

Rusya'nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO, Çin’e elektrik sevkiyatını azaltmaya başladığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Rusya Çin’e Elektrik Sevkiyatını Azalttı

Rusya’nın en büyük elektrik üretim ve dağıtım şirketi Inter RAO tarafından yapılan yazılı açıklamayla Çin’e yönelik elektrik sevkiyatının azaltılmaya başladığı açıklandı. Şirket, Çin’le fiyat artışına yönelik yapılan müzakerelerin devam ettiği için sevkiyatların azaltıldığını bildirdi.

Yapılan açıklamada Moğolistan’ın Rusya’dan ithal ettiği elektriğe yönelik fiyat artışını kabul ettiğini bildiren Inter RAO, Moğolistan’a sevkiyatın devam ettiğini kaydetti.

Çin ile fiyat artışına yönelik müzakerelerin sürdüğünü vurgulanarak, bu sebeple sevkiyatın kısmen azaltılmaya başladığına işaret edildi.

Inter RAO Elektrik İhraç Ettiği Ülkelere Fiyat Artışı Yaptı

Rus hükümeti, iç piyasayı korumak için döviz bazlı gelir sağlayan bazı ihracat ürünlerinden rubledeki değer kaybına göre değişen oranlarda ilave gümrük vergisi almaya başlamıştı.

Hükümetin kararının ardından Inter RAO da elektrik ihraç ettiği ülkelere fiyatlarda yüzde 7’lik artış yapılacağını duyurmuştu.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Anadolu Ajansı (AA) haberine göre Rusya’nın tek elektrik ihracatçısı olan Inter RAO, 2022’de Çin’e 4,7 milyar kilovat saat elektrik tedarik etmişti. Şirket, Çin’in yanı sıra Moğolistan ve Azerbaycan’a da elektrik sevkiyatı yapıyor.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu