Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya: Çatışmayı Kışkırtma Çabası BM Hedefleriyle Örtüşmüyor

Rusya'nın Çin Büyükelçisi, BM Güvenlik Konseyi’ni eleştirerek, Batı’nın kışkırtmalarının konseyin etkinliğini azalttığını söyledi.
Rusya: Çatışmayı Kışkırtma Çabası BM Hedefleriyle Örtüşmüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Çin Büyükelçisi Andrey Denisov, Pekin’de düzenlenen 300’den fazla diplomat, hükümet yetkilisi, araştırmacı ve diğer katılımcıların yer aldığı 10. Küresel Barış Forumu’nda konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) üyelerinin ortak hedeflerinin küresel barış ve istikrarı sürdürmek için ana platform olmaya devam eden BM mekanizmalarını korumak olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin anlamlı tartışmalar yapma yeteneğini yavaş yavaş kaybettiğini belirten Rus büyükelçi, Batılı ortakların en acil sorunlara çözüm aramak yerine, genellikle en kolay yolu seçerek veto kullanımını teşvik ettiklerini belirtti.

Konsey’de üyelerin birbirini dinlemeye, anlaşmaya ve söylenecek fikirleri duymaya ihtiyacı varken, tam tersi suçlamalar ve dikte edilen davranışlar yaşandığını ifade etti.

“Birleşmiş Milletler’in yetkisini ve çok kutuplu bir uluslararası ilişkiler sistemini baltalama girişimlerinin aşırı tehlikesini sürekli olarak vurguladık.” ifadesini kullanan büyükelçi, BM faaliyetlerini sabote etme girişimlerinin kendilerini zorladığını dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Her şeyi politize etme saplantısının ve çatışmayı kışkırtmanın BM tüzüğünün hedefleriyle alakası olmadığını belirterek, konseyin dünyanın birçok yerinde yaşanan krizlere çözüm bulma yeteneğini ispatlamış güçlü bir platform olmaya devam etmesi gerektiğini  sözlerine ekledi.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzy de Nisan ayında yaptığı açıklamada Batılı ülkelerin Ukrayna’ya yaptığı desteklerin temel amacının savaşı uzatmak olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın