Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya BM Daimi Temsilcisi: Batı Savaşı Uzatmak İstiyor

Acil toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan Rusya Daimi Temsilcisi, Bucha’daki görüntüleri net bir dille reddetti.
Rusya BM Daimi Temsilcisi: Batı Savaşı Uzatmak İstiyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Ukrayna savaşına ilişkin tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri katlettiği yönündeki iddialar için acil toplanan BM Güvenlik Konseyi’nde konuşan isim, Bucha kentinde ortaya atılan görüntülerin Batılılar tarafından oluşturulan bir kurgu olduğunu söyledi.

Söz konusu görüntüler için “Rus askerlerine yönelik, hiçbir görgü tanığı tarafından desteklenmeyen, asılsız ve çok yönlü suçlamaları vicdanınıza bırakıyoruz” ifadesini kullandı.

Bucha’daki görüntülerde tutarsızlık olduğunu söyleyen Nebenzya, “Cesetleri gördüğünüzü, hikayeleri duyduğunuzu anlıyorum. Sadece size gösterilmesini istediğinizi gördünüz.“ dedi.

Rus birlikleri ayrıldıktan sonra ortada ceset olmadığını fakat Ukraynalı radikallerin sivillere ateş açma çağrısı yaptığına dair kayıtlar olduğunu söyledi. Ukrayna’da yaşayan Rusya lehine tanıklık edecek yüzlerce kişi olduğunu dile getirdi.

Açıklamasında Batılı ülkeleri işaret ederek “Onlar için Ukrayna, Rusya’ya karşı kolayca feda edecekleri jeopolitik oyunda sadece bir piyondu. Şimdilik oraya daha fazla silah ve mühimmat tedarik ederek bu çatışmayı uzatmaya çalışacaklar” sözlerine yer verdi.

Konsey’de daha önce söz alan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Rus ordusunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır suçları işlediğini söyledi. Bucha’da yaşananları ayrıntılı şekilde anlatan Zelenskiy, Rusya’nın Ukrayna’yı sessiz kölelere dönüştürmek istediğini belirterek, BM’yi Rusya’ya karşı hareket etmeye çağırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu