Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy, BM’yi Rusya’ya Karşı Harekete Geçmeye Çağırdı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskiy BMGK'ya reform çağrısı yaptı.
Zelenskiy, BM’yi Rusya’ya Karşı Harekete Geçmeye Çağırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmaların başlamasından bu yana yaklaşık beş hafta geçti. Son günlerde özellikle Bucha’da kan donduran görüntüler ortaya çıktı.

Bölgede bu gelişmeler yaşanırken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından düzenlenen acil toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy katıldığı konseyde, üye ülkelerden Rusya’nın veto hakkına sahip olduğuna atıfta bulundu ve bunun öldürme hakkı doğurduğunu söyledi. Ukrayna lideri Birleşmiş Milletler bünyesinde her ülkenin eşit temsil hakkına sahip olduğunu belirterek, BM’ye reform yapma çağrısında bulundu.

Rus ordusunun 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en ağır suçları işlediğini belirten Zelenskiy, Rusya’nın yapılanlardan sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti. Ukrayna Devlet Başkanı konuşmasında, Bucha kasabasındaki korkunç manzaraları ayrıntılı olarak anlattı ve Moskova’nın Ukrayna’yı sessiz kölelere dönüştürmek istediğini söyledi.

Konseye “BM’nin kapatılmasını istemiyorsanız derhal harekete geçin” diye seslenen Zelenskiy, yapılacak reformlar ile Rusya’nın veto hakkının ortadan kalkacağını ve adil bir temsil hakkı sağlanacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

BM ve NATO’ya Yaptırımların Genişletilmesi Çağrısı

Avrupa Birliği ve NATO’nun Rusya’ya yönelik daha ağır yaptırımlar uygulaması gerektiğini ifade eden Ukrayna Devlet Başkanı, “Rusya, tüm çeşitliliği ortadan kaldırmak istiyor. Rusya cidden barış aramıyor. Rusya diktatörlük olmadan yaşama olasılığını yok etmek istiyor.” diye konuştu.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesi ile topraklarına savaşla geldiğini söyleyen Zelenskiy, her geçen gün daha saldırgan hale geldiklerini belirti ve bugüne kadar yaptırım kararı alan ülkelere teşekkür etti. Zelenskiy bu ülkelerden Rusya ile iş yapmalarını tamamen bırakmalarını istedi.

Zelenskiy ülkesindeki dramı anlatırken, “Ukrayna’daki anneler, çocuklarının sırtlarına kendilerinin ve yakın arkadaşlarının adlarını yazıyorlar. Ebeveynleri öldürülürse bu çocukların kurtulma şansı çok az.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.