Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Batılı Elçilerden Rusya ve Çin Eleştirisi: Yalan Yayıyorlar

Çin’de bir araya gelen Batılı büyükelçiler, Ukrayna işgali ile ilgili Rusya ve Çin hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundular. Detaylar haberde;
Batılı Elçilerden Rusya ve Çin Eleştirisi: Yalan Yayıyorlar
HABER GİRİŞ

Çin’de bulunan Tsinghua Üniversitesi’nin düzenlediği Dünya Barış Forumu’nda Batılı elçiler bir araya geldi.

Forum, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin temsilcileri arasında bir tartışma oturumu olarak düzenlendi.

Oturumda İngiltere, Fransa, Rusya ve Amerika büyükelçileri ile Çin hükümet danışmanı yer aldı. Ukrayna işgalini değerlendiren büyükelçiler, Rusya’ya seslendi.

İşgali, “Küresel dünya düzenine yönelik en büyük tehdit” olarak niteleyen ABD Büyükelçisi Nicholas Burns, Çin’in Rus yalanlarını yaydığını iddia etti.

“Çin, Rus Propagandası Yaymayı Bırakmalı”

ABD Büyükelçisi, Moskova’nın saldırısını kınamayı reddeden Çin’in Rus propagandasını yaymaması gerektiğini ifade etti. Rusya’nın savaş için NATO’yu suçlayan tutumunu ve propagandaya dönüştürdüğü argümanını Çin dışişleri bakanlığı sözcülerinin tekrarlamamasını istedi.

GCM Yatırım Banner

Burns’ün ifadesi şöyle: “Umarım dışişleri bakanlığı sözcüleri de Ukrayna’da olmayan Amerikan biyolojik silah laboratuvarları hakkında yalan söylemeyi bırakırlar.”

Rusya’nın Ukrayna’yı silahsızlandırmak ve faşistlerden korumak için “özel bir operasyon” olarak nitelediği işgal için Ukrayna ve Batı bloğu, bu iddiaların gerçeklerden uzak olduğunu savunmuştu.

Ayrıca savaşın sebepsiz bir saldırganlık eylemi olduğu söylenmişti. Oturumda Batılı elçiler bu görüşü sürdürerek, Rusya’nın eylemini Ukrayna’ya karşı yasadışı saldırganlık olarak tanımladı. Rus Büyükelçisi Andrey Denisov ise bu tanımlamaları reddetti.

“Rusya’nın İstediği gibi Olsaydı Küresel Anarşi Yaşardık”

Rusya’nın tavrı ve savaş hakkında savunduğu argüman ile ilgili İngiliz Büyükelçi Caroline Wilson, “Rusya’nın istediği gibi olsaydı, küresel anarşi yaşardık” şeklinde konuştu.

Fransa Büyükelçisi Laurent Bili ise savaşın uluslararası düzenin tüm kurucu ilkelerine aykırı olduğunu ifade etti.

Ayrıca iki büyükelçi, Çin’in Avrupa’nın silah yardımında bulunduğu için savaşı uzattığı yönündeki iddiasını kabul etmediklerini açıkladı.

ABD ve Batılı müttefikler, biyolojik silahların parçalarının Ukrayna’da yapıldığını savunarak, Rusya’yı propaganda, yalan ve saçmalık yaymakla suçladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.