Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Avrupa ile 100 Milyar Rublelik Takasa Hazırlanıyor

Rus varlıklarını iade etmek istemeyen Avrupa ile restleşen Moskova karar değişikliğine giderek takas için yeşil ışık yaktı.
Rusya Avrupa ile 100 Milyar Rublelik Takasa Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği’nin (AB) Rus varlıklarını iade etmek yerine kullanma kararı almasının ardından Rusya’nın da benzer adımı atarak ülkedeki yabancı varlıklara el koymasından sonra yeni bir gelişme yaşandı.

Rusya, 1 milyar dolara karşılık gelen 100 milyar ruble değerindeki blokeli yabancı varlıkları Batı ile takas etme kararı aldı.

Konuya ilişkin açıklama, Stratejik Kalkınma ve Ulusal Projeler Konseyi Toplantısı’nda konuşan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’dan geldi.

Rus Bakan, Rusya Merkez Bankası’nın el konulan yabancı varlıkların bir kısmını yurtdışında bloke edilen Rus varlıklarıyla takas etmeye hazırlandığını söyledi.

Yabancı varlıklar üzerindeki blokajın kaldırılmasını içeren kararname taslağı üzerinde çalışıldığını aktararak, yurt dışında 3,5 milyonu aşkın Rus vatandaşının 1,5 trilyon rubleyi bulan mal varlığına el konulduğunu hatırlatan Siluanov şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Vatandaşlarımızın yurtdışındaki varlıklarının Rusya’da dondurulan yabancı varlıklarla takasının başlamasını öngörüyoruz. Bugün “C” tipi hesaplarda biriken yabancı yatırımcıların ilk aşamada yaklaşık 100 milyar ruble (1 milyar dolar) tutarındaki hesapların blokesini kaldırmayı planlıyoruz. Burada hükümet ve Merkez Bankası ilgili kararname taslağını hazırladı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın