Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya Açıkladı: Sıkı Maliye Politikası 2024’te de Devam Edecek

Uzun süredir yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya’dan maliye politikasına yönelik açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Aleksey Zabotkin enflasyona işaret etti.
Rusya Açıkladı: Sıkı Maliye Politikası 2024’te de Devam Edecek

Rusya Merkez Bankası Başkanı Aleksey Zabotkin, uygulanan para politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya Federasyon Konseyinde konuşan Zabotkin, enflasyonda hedefin yüzde 4 olduğunu vurgulayarak bu amaçla sıkı para politikasının gelecek yıl da devam etmesinin gerekeceğini paylaştı.

Başkan, 2024’te faiz oranlarının yaklaşık yüzde 11,5 – yüzde 12,5 seviyeleri arasında seyretmesini öngördüklerini dile getirdi. Enflasyon düştükçe faiz oranının 2026’ya kadar yüzde 5,5 ile 6,5’lik nötr aralığa geri dönebileceğini bildirdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, 25 Eylül’de yaptığı açıklamada Rusya’da enflasyonun gelecek yıl da yüksek seyredeceğini duyurmuştu.

Ukrayna ile girdiği savaştan dolayı Avrupa ülkelerinden sert yaptırımlara maruz kalan Rusya’nın para birimi olan rubledeki değer kaybı ve enflasyon tehlikesiyle faiz oranı 15 Eylül’de yüzde 13’e yükseltilmişti.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu