Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Açıkladı: Sıkı Maliye Politikası 2024’te de Devam Edecek

Uzun süredir yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya’dan maliye politikasına yönelik açıklama geldi. Merkez Bankası Başkanı Aleksey Zabotkin enflasyona işaret etti.
Rusya Açıkladı: Sıkı Maliye Politikası 2024’te de Devam Edecek
HABER GİRİŞ

Rusya Merkez Bankası Başkanı Aleksey Zabotkin, uygulanan para politikasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Rusya Federasyon Konseyinde konuşan Zabotkin, enflasyonda hedefin yüzde 4 olduğunu vurgulayarak bu amaçla sıkı para politikasının gelecek yıl da devam etmesinin gerekeceğini paylaştı.

Başkan, 2024’te faiz oranlarının yaklaşık yüzde 11,5 – yüzde 12,5 seviyeleri arasında seyretmesini öngördüklerini dile getirdi. Enflasyon düştükçe faiz oranının 2026’ya kadar yüzde 5,5 ile 6,5’lik nötr aralığa geri dönebileceğini bildirdi.

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reşetnikov, 25 Eylül’de yaptığı açıklamada Rusya’da enflasyonun gelecek yıl da yüksek seyredeceğini duyurmuştu.

Ukrayna ile girdiği savaştan dolayı Avrupa ülkelerinden sert yaptırımlara maruz kalan Rusya’nın para birimi olan rubledeki değer kaybı ve enflasyon tehlikesiyle faiz oranı 15 Eylül’de yüzde 13’e yükseltilmişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın