Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Açıkladı! Anlaşmanın Uzatılması için 5 Sorun Çözülmeli

Tahıl koridoru anlaşmasının süresinin sona ermesine bir aydan fazla kalmışken, Rusya anlaşmanın uzatılması için çözülmesini istediği 5 sorunu açıkladı.
Rusya Açıkladı! Anlaşmanın Uzatılması için 5 Sorun Çözülmeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Mayıs ayında süresi dolacak olan tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasın yönelik dün Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’dan olumsuz değerlendirmeler gelirken bugün konuya dair bir açıklamada Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, tahıl anlaşmasının tekrardan uzatılması için ilk önce 5 sistematik sorunun çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Bakanlık yetilileri söz konusu sorunları şu şekilde açıklandı:

“Rosselhozbank’ın para transferi sistemi SWIFT’e geri alınması, tarım makineleri, yedek parça ve bakım hizmetlerinin yeniden başlatılması, sigorta ve reasürans üzerindeki kısıtlamaların iptal edilmesi, limanlara erişiminin engelinin kaldırılması, Tolyatti-Odessa amonyak boru hattının eski haline getirilmesi ve gıda ve gübre üretimi ve nakliyesi ile ilgili yabancı varlıkların ve Rus şirketlerinin hesaplarının blokesinin kaldırılması.”

Bakanlık, Rusya’nın tarımsal ihracatının önündeki engellerin kaldırılmasının Rusya-BM Muhtırası’nın bir parçası olarak gerçekleşmesi gerektiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“FAO Buğday Fiyatları Hakkında Sessiz Kaldı”

Yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler kuruluşu Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO), Mart ayı raporuna değindi. Söz konusu raporda gıda fiyatlarının düştüğünü fakat FAO’nun yüksek buğday fiyatları hakkında sessiz kaldığı kaydedildi.

Bunun yanında Ukraynalıların kurallarda öngörülen girişime dahil edilme prosedürlerine veya tarama gerekliliklerine bakılmaksızın, kesinlikle bencil amaçları için gemileri Türk sularına sürdükleri ifade edildi.

Anlaşmanın süresinin sona ermesine 35 gün kalmışken dün konuya dair konuşan Peskov, Rusya’yı ilgilendiren kısmının uygulanmadığını belirterek, hiçbir anlaşmanın tek ayak üzerinde duramayacağını iki ayak üzerinde durabileceğini belirtti. Bu yüzden anlaşmanın uzatılması ihtimalinin düşük olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın