Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya AB’nin Petrol Yaptırımına Yanıt Vermeye Hazırlanıyor

Avrupa Birliği’nin Rusya’dan alınacak petrole tavan fiyat kararı almasının ardından Rusya harekete geçiyor. Ayrıntılar haberde…
Rusya AB’nin Petrol Yaptırımına Yanıt Vermeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin, Batılı güçlerin önemli bir finansman kaynağını sınırlamayı amaçlayan petrol alımında tavan fiyat uygulamasını kabul etmeyeceğini ve nasıl tepki vereceğini analiz ettiğini söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Moskova’nın G7, Avrupa Birliği ve Avustralya tarafından alınan tavan fiyat kararına yönelik hazırlık içerisinde olduğunu belirtti.

Peskov, Rusya’nın anlaşmanın hızlı bir analizini yapacağını ve ardından yanıt vereceğini de sözlerine ekledi. Rusya, üst sınırı uygulayan ülkelere petrol tedarik etmeyeceğini defalarca dile getirdi. Peskov ayrıca bu yıldan itibaren Avrupa’nın Rus petrolü olmadan yaşayacağını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbass bölgesini ziyaret edip etmeyeceğie dair bir soruyu da yanıtlayan Peskov, “Zamanı gelince bu da olacak. Buralar Rusya’nın bir parçası” cevabını verdi.

AB’nin almış olduğu yaptırım kararı ile ilgili ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de açıklamalarda bulundu. Yellen, üst sınırın özellikle yüksek enerji ve gıda fiyatlarının yükünü çeken düşük ve orta gelirli ülkelere fayda sağlayacağını söyledi.

Rusya ekonomisinin zaten küçüldüğünü ve bütçesi giderek daraldığını belirten Yellen, tavan fiyat ile Putin’in en önemli gelir kaynağının kesileceğini ifade etti. Konuyla ilgili bir diğer açıklama ise Rusya’nın ABD büyükelçiliğinden geldi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada AB’nin petrol yaptırımının Rus petrolüne olan talebi azaltmayacağı vurgusu yapıldı. Bunun gibi adımların kaçınılmaz olarak artan belirsizliğe ve hammadde tüketicileri için daha yüksek maliyetlere neden olacağı kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.