Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya, ABD’yi Uyardı: Varlıklara El Konulması İlişkileri Bitirebilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’yi mal varlıklarına el koyulması ihtimaline karşı uyardı. Detaylar haberin devamında...
Rusya, ABD’yi Uyardı: Varlıklara El Konulması İlişkileri Bitirebilir
HABER GİRİŞ

Rusya dışişleri bakanlığının Kuzey Amerika Departmanı başkanı Alexander Darchiev, ABD’nin Rus varlıklarına olası herhangi bir el koymasının Moskova’nın Washington ile ikili ilişkilerini tamamen yok edeceğini söyledi.

Rusya’nın Batı ile ilişkileri, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlatılan savaşın ardından sürekli kötüleşiyor.

Batılı ülkeler, Rusya’nın 640 milyar dolara yakın olan altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık yarısının dondurulması da dahil olmak üzere benzeri görülmemiş ekonomik, mali ve diplomatik yaptırımlar uyguladı.

Avrupa Birliği dış politika şefi Josep Borrell’in de aralarında olduğu üst düzey Batılı yetkililer, Ukrayna’nın gelecekteki yeniden inşasının finanse edilmesine yardımcı olmak için donmuş rezervlere el konulmasını önermişti.

Alexander Darchiev, “Amerikalıları, ikili ilişkilere kalıcı olarak zarar verecek, ne onların ne de bizim çıkarımıza olan bu tür eylemlerin zararlı sonuçları konusunda uyarıyoruz.” açıklamasını yaptı.Hangi varlıkları kastettiğinden ise bahsetmedi.

GCM Yatırım Banner

ABD ve Avrupa Çok Sayıda Yaptırım Uyguladı

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupalı ​​müttefikleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bağları olan zengin kişilerin elindeki yatlar, helikopterler, gayrimenkul ve sanat eserleri de dahil olmak üzere 30 milyar dolarlık varlığı dondurmuştu.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Moskova’ya Ukrayna’daki eylemleri konusunda baskı yapmak adına, Rus oligarklarının mal varlıklarına el koymak için Kongre’den daha geniş yetki istiyor.

Darchiev ABD’yi, Rusya’yı devlet terör sponsoru ilan etmesi halinde diplomatik ilişkilerin ağır şekilde zarar görebileceği ve hatta kopabileceği konusunda uyardı.

Ukrayna’daki durum hakkında konuşan Darchiev, ABD’nin Kiev üzerindeki etkisinin, Amerikalıların çatışmanın doğrudan tarafı haline geldiği dereceye kadar arttığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın