Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rüşvet Davasında Eski Adalet Bakanına İdam Kararı Verildi

Çin’in eski adalet bakanı, hakkındaki rüşvet ve yolsuzluk suçlamaları nedeniyle yargılandığı davada idam cezasına çarptırıldı. Detaylar haberde;
Rüşvet Davasında Eski Adalet Bakanına İdam Kararı Verildi
HABER GİRİŞ

Çin, yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarının öznesi olan eski adalet bakanı için sert bir yaptırım uyguladı. Hakkında yolsuzlukla ilgili çok sayıda soruşturma açılan eski Adalet Bakanı Fu Zhenghua, rüşvet davasında ölüm cezasına çarptırıldı.

Eski Bakan Fu’nun cezasındaki infaz, iki yıl askıya alınırken müebbet hapis cezası onandı. 67 yaşındaki Fu’nun cezasının hafifletilmesi halinde ise şartlı tahliyenin önü kesildi; ömür boyu hapis cezası uygulanmaya başlandı.

Suçluların Faaliyetlerini Gizlemekle Suçlandı

Fu, 2005 ve 2021 yılları arasında görevli olduğu dönemde, erkek kardeşi de dahil, çok sayıda suçlunun yasadışı faaliyetlerini gizlenmesine yardım etmek suçuyla itham edildi.

2018’de Adalet Bakanı olmadan önce ise Kamu Güvenliği Bakanlığı yardımcılığı görevindeyken 117 milyon yuanı (16,5 milyon dolar) aşkın rüşvet kabul ettiğini de itiraf etti.

Yolsuzlukla mücadele birimi, Fu’nun bir dönem kendisiyle aynı görevde bulunan Sun Lijun’un “siyasi çetesine” katıldığını açıkladı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Sun ise devlet otoriterlerince “zehirli” ve “ortadan kaldırılması gereken kanser” olarak etiketlenen bir figür olarak biliniyor.

Eski Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı olan Sun, iki yıl önce hakkında soruşturma açıldığında verdiği savunmada, kişisel zenginleşme amacıyla kimi üst düzey kolluk kuvvetleriyle de gizli anlaşmaların yaptığını itiraf etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.