Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusların Yüzde 70’inden Fazlası Hiç Bitcoin Almadığını Söylüyor

Rusya’da yapılan bir anket, katılımcıların önemli bir bölümünün hiç Bitcoin alımı yapmadığını bildiriyor. Detaylar haberde…
Rusların Yüzde 70’inden Fazlası Hiç Bitcoin Almadığını Söylüyor
HABER GİRİŞ

Bitcoin ve kripto paralar geçmiş yıllardan bu yana daha geniş kitleler tarafından benimseniyor. Rusya’da yapılan bir araştırma ise bunun tersi yönünde sonuçlar ortaya koydu. Yapılan bir ankette, Rusların önemli bir bölümü hiç Bitcoin almadığını söyledi.

Anket İsviçre merkezli kripto para cüzdan sağlayıcısı Tangem tarafından, Rusya’daki kripto para yatırımcıları hakkında daha fazla bilgi edinme amacıyla yapıldı. Katılım sağlayan 2.100 katılımcının yüzde 72’si, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini hiç satın almadıklarını iddia etti.

Yüzde 9’luk kitle kripto para birimlerine karşı olumsuz olduklarını belirtirken, ankete katılanların yüzde 45’i dijital para birimlerine karşı olumlu bir tutum sergilediklerini söyledi. Yüzde 46’lık kitle ise tarafsız kaldı.

Fiziksel Destek Olmaması Olumsuz Etken

Kazanma yeteneği kripto yatırımlarına başlıca sebep olarak gösterilirken, katılımcıların yüzde 44’ü bu nedenle piyasaya giriş yaptığını belirtti. Fiziksel destek eksikliği ise en çok endişe duyulan nokta olarak öne çıktı ve katılımcıların yüzde 68’i bu nedenle alım yapmak istemediğini ifade etti.

Ankete katılanların yüzde 31’i gelecek altı ay içerisinde kripto para satın almayı düşündüklerini belirtirken, yüzde 40’ı ise net bir karar almadıklarını belirtti. Katılımcıların sadece yüzde 30’u yakın gelecekte herhangi bir kripto satın almayı planlamadıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Rusya’da kripto paraların düşük bir şekilde benimsenmesi, farkındalığın ve eğitimin yetersiz olması ile uyumlu gösteriliyor. Tangem’in verilerine göre ankete katılanların sadece yüzde 6’sının iyi kripto bilgisine sahip olduğu, yüzde 80’inin ise sadece terime aşina olduğu tespit edildi.

Rusya’a Kripto Düzenlenmiş Değil

InDeFi CEO’su Sergey Mendeleev’in tahminlerine göre Rusya’daki aktif ve pasif kripto kullanıcılarının sayısı, tüm ülke nüfusunun yüzde 1’inin altında. Mendeleev, bunun büyük olasılıkla Rusya’da kripto ticareti için yasal yöntemlerin olmamasının yanı sıra bankalar tarafından fonların bloke edilmesi riskinden kaynaklandığını söyledi.

Bazı uzmanlar, Rusya Merkez Bankası’nın döviz kısıtlamaları nedeniyle insanların kriptoya yöneldiğine inanıyor. TerraCrypto’nun kurucusu Nikita Vassev, birçok Rusun stablecoin ve Bitcoin kullanarak ülkeden nakit para çektiğini varlıkları Gürcistan veya Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde aktardığını belirtiyor.

Rusya’da kripto varlıkların nasıl düzenleneceği ise tartışma konusu olmuştu. Rusya Merkez Bankası yasaklayıcı bir tavır takınırken, Maliye Bakanlığı piyasanın düzenlenmesinden yana olmuştu.

Haziran ayında kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklayan yasa tasarısının ilk adımındaki oylamadan onay çıkmıştı.

Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma ise farklı yönde sonuçlar ortaya koymuştu. Araştırma Rusların 200 milyar doların üzerinde kripto para tuttuğunu öne süren bir araştırma yapılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın