Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusların Kriptoda Tuttuğu Para 130 Milyar Doları Geçti

Rus vatandaşların tuttuğu kripto para miktarı her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte son veriler…
Rusların Kriptoda Tuttuğu Para 130 Milyar Doları Geçti
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası, kripto varlıklar yaptırımlarda kaçınma yolu olarak görülmeye başlandı. Batılı ülkeler bu durumu engellemeye yönelik çalışmalar yürütse de, Rusların tuttuğu kripto para miktarı artmaya devam ediyor.

Rusya başbakanı, Rusların kripto para varlıklarının milyarlarca dolar değerinde olduğunu ancak hükümetin henüz sektör için düzenleyici bir çerçeve benimsemediğini söyledi. Başbakan Mihail Mişustin yıllık rapor sunumunda, Rusların kripto varlık olarak tuttuğu paranın 130 milyar doların üzerinde olduğunu belirtti.

Mişustin tahmin ettikleri bu rakamın yanı sıra kripto cüzdanı açan 10 milyon dan fazla gencin olduğunu ifade etti. Rusya’nın altın rezervleri Mart sonu itibarıyla 140 milyar dolar seviyesinde ve tutulan kripto miktarının buna yaklaştığı görülüyor.

Rus hükümetinden gelen son rakamlar, Bank of Russia’nın geçen yıl yerel kripto varlıklarının boyutunu değerlendirme planlarını açıklamasından aylar sonra geldi. Merkez bankası, Rusya’nın yıllık kripto işlemlerinin yaklaşık 5 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor.

Ülkede Net Düzenleme Yok

Bu yılın başlarında, bazı kaynaklar ayrıca Rusya’nın toplam kripto varlıklarının 200 milyara yaklaştığını bildirmişti. Rusların giderek daha fazla kriptoya yatırım yapıyor ancak hükümet büyüyen piyasaya yönelik düzenleyici bir adım atmış değil. Ülkede maliye bakanlığı düzenleme çalışmalarını yürütürken, merkez bankası kripto varlıkların yasaklanmasından yana tavır almıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelmesiyle birlikte, yetkililer yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanma potansiyeline dikkat çekiyor. Avrupa Birliği Konseyi, Rusya’ya karşı Rusya’ya yüksek değerli kripto varlık hizmetleri sağlama yasağını onaylayan beşinci kısıtlayıcı önlem paketini yayınladı.

Kripto para endüstrisindeki bazı büyük yöneticiler, kripto paranın Ruslar için yaptırımlardan kaçmak için bir araç olarak kullanılmadığını düşünüyor. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ın kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, Rusların yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini gerçekten kullanamayacaklarını buna sebep olarak işlemlerin anonim olmasını gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.