Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusların Gözü Türkiye’deki Konutlarda!

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında Türkiye'deki konutlara yönelen Rusların, seferberlik ilanının ardından ilgisinin daha da arttığı açıklandı. İşte detaylar...
Rusların Gözü Türkiye’deki Konutlarda!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’daki seferberlik ilanından sonra gözlerini Türkiye’ye çeviren Rusların konut piyasasına olan ilgisi dikkat çekiyor. Yılbaşından beri gayrimenkul alımı yaptıkları, özellikle son bir haftada konutlara olan ilginin yüzde 40 oranında arttığı söylenildi.

Türkiye’deki Konutlara İlgi Gösteren Rusların Kalma Süreleri Uzadı

Dünya’nın haberinde Rusların Türkiye’deki konutlara yoğunluk gösterdiği belirtilerek M2 Design Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Akıncı’nın, konuya yönelik değerlendirmesine yer verildi.

Akıncı, Bağımsız Devlet Topluluğu (CİS) ülkelerinin Antalya ve Ege sahillerinde uzun vadeli konut kiralama isteğinin olduğunu söyledi. Rusların İstanbul’a ilgi gösterdiğini ve kalma sürelerini uzatmaya başladıklarını ifade etti. Yabancıların yazı Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi güney sahillerinde geçirdiğini belirtti. Bunun akabinde yabancıların son iki haftadır bu bölgedeki nitelikli proje bilgi taleplerinde ciddi artış olduğunu aktardı.

Üst Gelir Sınıfında Yer Alan Rusların İlk Tercihi BAE

Üst gelir seviyesindeki Rus yatırımcıların Türkiye’de son aylardaki fiyat artışından haberdar oldukları ifade edildi. Tek seçeneğin Türkiye olmadığı Tayland gibi ülkelere de talebin dört kattan fazla arttığı açıklandı. Üst gelirde yer alan Rusların gayrimenkulde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE)  ilk sırada yer aldığı aktarıldı.

Yakın bir zamanda Emlakjet.com CEO’su Tolga İdikat’den konuya yönelik açıklama geldi. Rusya-Ukrayna savaşından sonra Rusların Türkiye’de konut arayışının arttığını söyledi. Aranan evlerin ortalama fiyatlarının ise 2 milyon TL’yi bulduğunu ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı yabancılara satılan konut sayısına ilişkin verilerde ise Ruslara satılan konut sayısı dikkat çekmişti. Geçtiğimiz Ağustos ayında Rusya Federasyonu vatandaşlarına bin 238 konut satışı yapılmıştı. Böylece en çok konut satışı yapılan yabancılar sıralamasında Rusya ilk sırada yer almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu