Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruslar Yaptırım Etkisiyle İstanbul ve Dubai Mülküne Akın Ediyor

Rusya, sert yaptırımlarla karşı karşıya kalırken ülkenin zenginleri varlıklarını yaptırımsız ülkelere kaydırıyor. Türkiye emlak sektörüne talep yoğun!
Ruslar Yaptırım Etkisiyle İstanbul ve Dubai Mülküne Akın Ediyor
HABER GİRİŞ

Birçok emlak şirketine göre Moskova’nın Ukrayna’yı işgali ve Batı yaptırımlarının ardından zengin Ruslar Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) gayrimenkullere yatırım yapıyor.

Reuters tarafından aktarılan bilgiler, Batı yaptırımlarına katılmayan Türkiye ve BAE’nin durumdan fayda sağladığını gösterdi. Haberde Türkiye ve BAE’nin ortak noktaları; her iki ülkenin de Moskova ile nispeten iyi bağlarının bulunması, hala doğrudan uçuşlar yapmaları, potansiyel olarak Ruslar ve nakit paraları için rotalar sunmaları olarak gösterildi.

Zaten Avrupa’nın yaptırım listesindeki Roman Abramovich’in iki lüks yatının Türk sularında demirlemesi, Rus milyarderlerin varlıklarını korumak için gözünü Türkiye’ye diktiği şeklinde yorumlanmıştı.

Konu gündemdeyken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar’daki Doha Forumu’nda yaptırım uygulanan Rus oligarkların hem turist hem de yatırımcı olarak kabul edileceğini söylemişti.

Rusların Türk Mülkü için İştahı Artıyor!

İstanbul merkezli emlak şirketi Golden Sign Kurucu Ortağı Gül Gül; “Ruslara her gün yedi ila sekiz birim satıyoruz. Nakit alıyorlar, Türkiye’de banka hesabı açıyorlar ya da altın getiriyorlar” dedi.

GCM Yatırım Banner

Reuters’a konuşan Gül, onların oligark değil zengin Ruslar olduklarını belirterek paralarını Türkiye’ye getirmenin yollarını bulduklarını söyledi. Üç ila beş aralığında daire alanların olduğunu ekledi.

Ruslar, İranlıların ve Iraklıların arkasından yıllardır Türk mülkünün büyük alıcıları olsalar da emlak oyuncuları, son haftalarda talepte bir artış olduğunu bildirdi.
Savaşın yalnızca ilk günleri kapsamasına rağmen TÜİK verilerine göre Şubat’ta Ruslar Türkiye’de 509 ev satın aldı. Bu geçen yılın neredeyse iki katı oldu.

Ruslar Şubat Konut Alım
KAYNAK: TÜİK

Bu veriler, Batı yaptırımlarının yürürlüğe girmesinden önce gelirken ve emlakçılar, sayıların daha da artmasını beklediklerini söyledi. Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, geçmişte birçok Rus’un Akdeniz Antalya bölgesi gibi tatil beldelerinde yaşamak istediğini söyleyerek şu an paralarını yatırmak için İstanbul’da daire aldıklarını aktardı.

Dubai’de Modern Living emlak firmasının CEO’su Thiago Caldas, Rusya’nın ilgisini karşılamak için Rusça konuşan üç temsilci işe aldığını ve Rus alımlarının on kat arttığını söyledi.

Gayrimenkul zengini Hussain Sajwani de kısa süre önce benzer şekilde konuşarak Dubai’nin Rus yaptırımlarından fayda sağlayacağını belirtmiş ve para getirenle iş yaparız” demişti.

Hem Türkiye hem de Birleşik Arap Emirlikleri emlak alıcıları için oturum teşvikleri sunuyor. Türkiye’de bir mülk için 250 bin dolar ödeyen ve üç yıl boyunca elinde tutan yabancılar Türk pasaportu alabilirken Dubai, biraz daha küçük bir miktar için üç yıllık oturma vizesi sunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.