Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruslar O Ülkeye Akın Ediyor! Son Durum Açıklandı

Rusya'dan kaçan vatandaşların ilk durağı Kazakistan olurken, İçişleri Bakanı Akhmetzhanov konuyla ilgili son durumu paylaştı. İşte detaylar...
Ruslar O Ülkeye Akın Ediyor! Son Durum Açıklandı
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, kısmı seferberlik ilanı sonrasında ülkeden kaçan Ruslar, Kazakistan’a akın etti. İçişleri Bakanlığı Rus vatandaşlarla ilgili son durumu paylaştı.

Konuya ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Marat Akhmetzhanov, 21 Eylül tarihinde seferberlik ilan edildiğinden bu yana Rusya’dan Kazakistan’a 200 bin kişinin geldiğini bunların 147 binin ayrıldığını söyledi. Bakan ayrıca Rusya’dan gelenlerin sayısının azaldığını belirtti.

Kazakistan’dan Bugün 10 Bin 500 Rus Çıkış Yaptı

Rusya’dan bugün 7 bin 800 kişinin geldiğini, 10 bin 500 kişinin çıkış yaptığını aktardı. Coronavirüs salgınından önce her yıl Rusya’dan 3 milyon kişinin Kazakistan’a geldiğini aktardı.

Rusların Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan sınırındaki ülkelere gitmeye çalıştığı ifade edildi. Kazakistan’ın Rusya sınırındaki şehirlerinde Rus vatandaşlarına konaklama ve yemek sağlandığı bildirildi.

Kazakistan Dijital Kalkınma Bakanlığı ise 21 Eylül’den itibaren 70 binden fazla Rus vatandaşın Kazakistan’dan kişisel kimlik numarası aldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin yanında ayrıca Türkiye’ye gelen Rusların sayısında artış görüldü. Antalya Valiliği’nin geçen günlerde yaptığı açıklamada hava yolu ile gelen turistlerin çoğunluğunun Ruslar olduğunu belirtti. 1 Ocak–30 Eylül tarihleri arasında 2 milyon 339 bin 536 turistin Rusya’dan geldiğini açıkladı.

Antalya’da yaşayan vatandaşlar ise Rusların gelişini olumlu karşılamadı. Bazı Rusların emlakçılık yapmaya başladığı ev almaktan daha çok kiraladıkları için konut fiyatlarının da arttığı ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.