Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruslar Akın Akın Geliyor, Vatandaş Rahatsız!

Putin'in seferberlik ilanından sonra gözlerini Türkiye'ye çeviren Ruslar akın akın gelmeye devam ediyor. Özellikle Antalya'yı tercih etmeleri oradaki vatandaş tarafından olumlu karşılanmıyor.
Ruslar Akın Akın Geliyor, Vatandaş Rahatsız!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmı seferberlik ilanından sonra ülkeden kaçan Ruslar Türkiye’ye yöneldi. Rusların daha çok Antalya’yı tercih ettiği öğrenildi. Konuya yönelik açıklama yapan Antalya Valiliği, 1 Ocak–30 Eylül tarihleri arası hava yolu ile gelen turistlerin verilerini paylaşarak büyük çoğunluğun Rusların olduğunu aktardı.

2 Milyondan Fazla Rus Geldi

Antalya Valiliği, söz konusu tarihler arasında hava yoluyla ziyaret eden turist sayısı 11 milyon 27 bin 94 olduğun açıkladı. Ziyaret eden turistlerin sayısı bakımından Rusların birinci, Almanların ise ikinci sıra yer aldığı aktarıldı. 2 milyon 339 bin 536 turistin Rusya’dan geldiğini bildirdi.

Antalya’ya Gelen Ruslardan Vatandaş Şikayetçi

Antalya’da pandemi sürecinin ardından turizmdeki hareketliliğin yüzleri güldürdüğünü aktardı. Fakat Rusların Antalya’ya akın etmesi oradaki vatandaşlar açısından çok olumlu karşılanmadı. Türkiye Gazetesi’nde yer alan haberde Rusların bölgede ev kiralayıp hatta ticarete başladıkları ifade edildi. Bazı Rusların emlakçılık yapmaya başladığı ve ev almaktan daha çok kiraladıkları için konut fiyatlarının da arttığı bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde konuya yönelik yorumda bulunan Emlakjet.com CEO’su Tolga İdikat’te, Rusların Türkiye’de konut arayışının çatışmalar yüzünden arttığını söyledi. En çok İstanbul, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla, Ankara, İzmir, Konya, Tekirdağ ve Yalova’da konut arayışı içinde olduklarını aktardı. Konut fiyatlarının geriye çekildiğini fakat bundan sonra daha da artacağını belirtti.

M2 Design Gayrimenkul Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Akıncı’da Antalya ve Ege sahillerinde uzun süreli konut kiralama istediğinin olduğunu ifade etti. Rusların İstanbul’a ilgi gösterdiğini ve kalma sürelerini uzatmaya başladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.