Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Yetkili: Türkiye Pek Çok Ülkeyi Kendisine Çekecek

Türkiye'de kurulacak doğal gaz merkezine yönelik açıklamada bulunan Rus yetkili Yuri Filipson, bu durumun pek çok ülke için çekici olacağını söyledi.
Rus Yetkili: Türkiye Pek Çok Ülkeyi Kendisine Çekecek
HABER GİRİŞ

Türkiye’yi Avrupa’nın doğal gaz merkezi yapma konusunda ilk adımın atılacağının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından duyurulmasının ardından konuya yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak değerlendirmede bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa birimi yetkilisi Yuri Filipson’un açıklaması dikkat çekti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, bu hafta içerisinde Türkiye’de kurulacak doğal gaz merkezinde ticaret için elektronik platformun gelecek aylarda kurulabileceğini söylemişti.

“Türkiye Pek Çok Ülkeyi Kendisine Çekecek”

Konuya yönelik Rusya tarafından yeni bir açıklama geldi. Türkiye’de oluşturulması planlanan doğal gaz merkezinde, Rus gazının dağıtımı ve fiyatının belirleneceğini kaydetti.

Rus yetkili, söz konusu merkez ile Türkiye’nin pek çok ülkeyi kendisine çekeceğini söyledi. Bunun iki ülke arasında başarılı bir işbirliği olduğunu ifade etti.

Filipson, Rusya’nın uluslararası doğal gaz pazarının dengesiz olmasının nedeninin Batılı ülkelerden kaynaklandığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu pazarda istikrarı bozan bir başka faktörün ise Kuzey Akım doğalgaz boru hatlarının gaz iletim altyapısında yer alan tesislere terör saldırısının düzenlenmesi olduğunu belirtti.

Rus yetkili durum böyleyken Ankara ile bu alandaki işbirliğinin başarılı olmasının pek çok ülke için çekici olacağını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.