Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Tarafı Tahıl Anlaşmasının Uzatılmasını Olası Görmüyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, tahıl anlaşmasının uzatılması için olasılık görmediklerini ancak temasların sürdüğünü belirtti. Detaylar haberde;
Rus Tarafı Tahıl Anlaşmasının Uzatılmasını Olası Görmüyor
HABER GİRİŞ

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, başkent Moskova’da gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Verşinin, 17 Mayıs’ta 2 ay daha uzatılmasına karar verilen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı da değerlendirdi.

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da yapılan anlaşmanın süresi, son olarak 18 Temmuz’a uzatılmıştı. Anlaşmanın 18 Temmuz’da son bulmasının ardından yeniden uzatılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Verşinin şu şekilde konuştu;

“Biz olasılık görmüyoruz. Ancak elbette anlaşmanın her iki parçasına yönelik BM yetkilileri ile istişareleri sürdürüyoruz.”

Anlaşmada, Rusya’nın Amonyak İhracatı da Yer Alıyor

Amonyak ihracatının da anlaşma kapsamında olduğunu dile getiren Verşinin, “Amonyak ihracatının, İstanbul’da imzalanan anlaşmalara dahil olduğunu birçok defa söyledik.” dedi.

Söz konusu anlaşmaya Rusya’nın amonyak ihracatının dahil olduğunu vurgulayarak, ticari anlaşma kapsamında ihraç edilebilmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Verşinin açıklamasında, Kiev yönetiminin bu konuyu başka koşullara veya gereksinimlere bağlamaya çalıştığına dikkat çekti. Bu hareketin çok kötü olduğunu ve durumu kilitlediğini savundu.

Sergey Verşinin, anlaşmanın uzatılmasından önce 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Rusya’nın anlaşmayı süresiz olarak uzatmaya karşı olduğuna dikkat çekmişti.

Mutabakatın sağlanamaması durumunda anlaşmanın sona ereceğine dair uyarıda bulunan Verşinin, “Tek taraflı fayda sağlayan bir girişimin herkes tarafından tanınması ve onaylanması pek mümkün değil.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.