Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Tahıl Anlaşmasının Süresiz Olarak Uzatılmasına Karşı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Verşinin, tahıl anlaşmasının süresiz olarak uzatılmasına veya genişletilmesine karşı olduklarını açıkladı. Detaylar haberde;
Rusya Tahıl Anlaşmasının Süresiz Olarak Uzatılmasına Karşı
HABER GİRİŞ

18 Mayıs’ta sona erecek olan tahıl koridoru anlaşmasında, sürecin uzatılmasına ilişkin görüşmeler İstanbul’da devam ediyor. Tahıl müzakerelerinin ardından açıklamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, Rusya’nın anlaşmayı süresiz olarak uzatmaya karşı olduğunu bildirdi.

Batılı ülkenin önerdiği gibi tahıl anlaşmasının süresiz olarak uzatılması veya genişletilmesine Moskova’nın karşı olduğunu vurgulayan Verşinin, Rusya’nın bazı önerileri desteklemediğini söyledi.

Rusya, Ukrayna, Türkiye dışişleri bakan yardımcıları ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen müzakereler sonrasında konuşan Rus diplomat görüşlerini şöyle aktardı;

“Biz, Batı’daki birçok başkentte konuşulduğu üzere, anlaşmanın genişletilmesine veya süresiz uzatılmasına karşıyız. Bizim ve bu anlaşmanın katılımcıları tarafından neler yapıldığını anlamamız gerekiyor.”

Mutabakat Sağlanamazsa Anlaşma Sona Erecek

Anlaşmanın 18 Mayıs’ta sona ereceğini hatırlatan Verşinin, bakan yardımcıları düzeyinde yeni bir toplantı tarihi için karar verilmediğini bildirdi. Ancak Rusya’nın Türkiye ve BM temsilcileriyle yakın temasını sürdüreceğini de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bir mutabakat sağlanamaması durumunda ise anlaşmanın sona ereceğine dair uyarıda bulunan Verşinin, “Tek taraflı fayda sağlayan bir girişimin herkes tarafından tanınması ve onaylanması pek mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Öncelikli olarak Rusya’nın çıkarlarını gözeteceklerine dikkat çeken Verşinin, Rus tarım ve gübre üreticilerinin çıkarlarını koruyacaklarının altını çizdi. Küresel gıda pazarının genel durumunun dikkate alındığında şu anda değişken bir durum  olduğunu vurguladı.

Türk Gemileri Güvenlik Gerekçesiyle Limanlarda Kaldı

Rus haber ajansı Sputnik’e göre Verşinin toplantıda, Türk gemilerinin Ukrayna limanlarından tahliyesinin gündeme geldiğine işaret etti. Türk gemilerinin güvenlik gerekçeleriyle limanlardan çıkamadığı, çok sayıda mayınlı ve geçiş açısından tehlikeli alanın olduğunu bildirdi.

Söz konusu durumun Ukrayna tarafının yükümlülüğü olduğunu kaydederek, “Biz kendi adımıza bu gemiler Ukrayna sınırları dışına çıktıktan sonra güvenliği sağlayacağımızı söylüyoruz.” dedi.

Rusya’nın güvencesinin yanında geçişle ilgili somut koşulların da önemli olduğunu belirten Verşinin, “Acele etmeden, uygunluğu teyit edilmiş kararların alınması gerekiyor. Bizim ilkesel duruşumuz, gemilerin çıkışının durdurulmamasından yana. Rus tarafının katkısının gerekli görüleceği yerlerde bu gemilerin çıkışına katkı sunmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın