Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Politikacılara Yönelik Yaptırımlar Aile Üyelerini İçermemeli

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Rus politikacılar için uygulanan yaptırımların, aile üyelerini de kapsamasını eleştirdi.
Rus Politikacılara Yönelik Yaptırımlar Aile Üyelerini İçermemeli
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları hakkında konuştu. Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’nın ekonomisini hedef alan sayısız kısıtlamayı devreye soktu.

Bunların yanında Rus diplomatlar, politikacılar ve oligarklar olmak üzere birçok isme mal varlığı dondurularak veya sınır dışı edilerek yaptırım uyguladı.

Medvedev, bu yaptırımların Rus politikacıların aile üyelerine uygulanması konusunu eleştirdi. “Batı, geçmişin en iyi uygulamalarını yeniden üretmeye karar vermiş gibi görünüyor” diyen isim, yaptırımların yasa dışı olduğuna dikkat çekti.

Bunların sadece siyasi olaylara katılanları, devlet adamları veya milletvekillerini değil, olaylarla hiçbir alakası olmayan aile üyeleri için de uygulandığını söyledi.

ABD ve Avrupa’nın aldığı yaptırım kararları ile Rusya’nın politikacı ve önemli kişilerin aile üyelerinin de hesaplarının bloke edildiğine, mallarına el konulduğuna ve sınırı geçmelerinin yasaklandığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise gıda krizi konusunda Batı’nın Rusya’yı günah keçisi olarak ilan ettiğini ancak küresel gıda ve enerji krizinin asıl sorumlusunun Batı’nın uyguladığı yaptırımlar olduğunu dile getirdi.

Ukrayna’dan Fransa’ya Rusya Konusunda Tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Macron dün yaptığı açıklamada, “Rusya’yı küçük düşürmemeliyiz ki, savaşın durduğu gün diplomatik yollarla bir çıkış yolu inşa edebilelim. Fransa’nın rolünün arabulucu olduğuna inanıyorum” şeklinde bir ifade kullanmıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, bugün söz konusu açıklamaya yönelik bir paylaşımda bulundu.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Rusya’yı küçük düşürmekten kaçınma çağrıları, yalnızca Fransa’yı ve bu çağrıda bulunan diğer tüm ülkeleri küçük düşürebilir. Kendini küçük düşüren Rusya’dır. Hepimiz Rusya’yı nasıl konumlandıracağımıza odaklansak iyi olur. Bu barışı getirecek ve hayat kurtaracak” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.