Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Petrol Ürünleri İhracatında 1 Milyon Varil Düşüş Var

Rusya’nın Avrupa’ya yapılan petrol ihracatı yaptırımların etkisiyle azalırken, oluşan boşluk Asya ülkeleri ile doldurulmaya çalışılyor.
Rus Petrol Ürünleri İhracatında 1 Milyon Varil Düşüş Var
HABER GİRİŞ

Ukrayna’da Şubat ayının sonlarında başlattığı askeri saldırı nedeniyle, sayısız yaptırım uygulanan Rusya, en çok da enerji sektörü bakımından etkileniyor. Avrupa Birliği altıncı yaptırım paketi kapsamında Rusya’ya enerji ambargosu uyguladı.

Petrol alımının büyük oranda sınırlandırılması ve yasak getirilmesiyle, Rusya’nın ihracatında da düşüş oldu. Resmi verilere göre Rusya’nın petrol ürünleri ihracatı Şubat ayında günlük 3 milyon varilken, bu sayı şu anda 1,9 milyon varile gerilemiş durumda.

Deniz yoluyla yapılan ihracatta, günlük 1 milyon varilden fazla düşüş olması Rusya’ya yönelik yasakların ne kadar etkili olduğunu gösterdi.

Açıklamada, Avrupa’ya yapılan günlük ihracatın 1,2 milyon varile, Çin’e 0,5 milyon varile gerilediği bildirildi. Rus petrolüne uygulanan yasakların, 2023 yılının başına kadar ihracatı günlük 2,7 milyon varil azaltması bekleniyor.

Hindistan ve Çin Rus Petrolünün Alıcısı Olmaya Başladı

Rusya, Avrupa pazarından açılan boşluğu yönünü Asya’ya çevirerek gidermeye çalışıyor. Hindistan Mayıs ayında Rusya’dan 25 milyon varil petrol aldı. Rekor düzeyde yapılan petrol ihracatının ardından, Rusya Hindistan’ın en büyük ikinci tedarikçisi oldu.

GCM Yatırım Banner

Rusya’ya desteğini devam ettiren Hindistan, onlarca geminin Rus petrolünü denizaşırı ülkelere ihraç etmesine imkan tanıyacak sertifika verdi.

Benzer şekilde Mayıs ayında Çin’in Rusya’dan yaptığı petrol ithalatında da önceki aya kıyasla yüzde 30 oranında artış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.