Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Oligark Uyardı: Bizi 100 Yıl Geriye Götürmeyin

Rus milyarder Vladimir Potanin, Kremlin'in batı yaptırımları karşısında akıllıca davranması gerektiği konusunda uyardı. Oligark, “bizi 100 yıl geriye götürmeyin” dedi...
Rus Oligark Uyardı: Bizi 100 Yıl Geriye Götürmeyin
HABER GİRİŞ

Nikel ve paladyum madenciliği devi Nornickel’in CEO’su Vladimir Potanin, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Rus oligark, Ukrayna’yı işgali nedeniyle uygulanan yaptırımlara atıfla; “bizi 100 yıl geriye götürmeyin” dedi.

Ukrayna işgalinden sonra Rusya’dan kaçan şirketlerin varlıklarına el konulmasının on yıllar boyunca yatırımcı güvenini sarsacağını ve Rusya’yı 1917 Bolşevik devriminin felaket günlerine geri götüreceğini söyledi.

Rusya’nın küresel ekonominin tüm alanlarından dışlanmasına pragmatizmle yanıt vermesi gerektiğini belirtti.

Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre Potanin; “Kapıyı çarpmak yerine Rusya’nın bu kadar uzun süredir yetiştirmeye harcadığımız pazarlardaki ekonomik konumunu korumaya çalışmalıyız” dedi.

Bunun Rusya’yı 100 yıl geriye, 1917’ye götüreceğini ve sonuçlarının onlarca yıl hissedileceğini vurguladı.

Moskova’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinin ardından uygulanan sert yaptırımlar, Rusya ekonomisini Sovyetler Birliği’nin 1991’deki çöküşünden bu yana en ciddi krizle karşı karşıya bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e hükümetin Rusya’dan ayrılan şirketleri dış yönetime geçirmeyi önerdiğini söyledi. Potanin, bazı ülkelerin yaptırımları rekabeti alt etmenin bir yolu olarak kullandığı ve bu nedenle Moskova’nın akıllıca ve düşünceli kararlar alması gerektiği konusunda uyardı.

Aynı zamanda Batı’nın kendi ekonomilerinin Rusya’ya karşı yaptırımlar uygulayarak zarar gördüğünü belirterek; “bu yüzden daha akıllı olmalıyız ve yaptırımlarımızın bizi vurduğu bir senaryodan kaçınmalıyız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.