Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Milyonerler Birleşik Arap Emirlikleri’ne Göç Ediyor

Yayımlanan son bir rapora göre, Rus milyonerlerin bu yıl sonuna kadar ülkeyi terk edip, BAE’ye göç etmesi bekleniyor. Detaylar haberde;
Rus Milyonerler Birleşik Arap Emirlikleri’ne Göç Ediyor
HABER GİRİŞ

Dünya çapında özel servet ve yatırım göçü eğilimlerinin izlendiği Henley Küresel Vatandaşlar Raporu yayımlandı. Raporda, Rus milyonerlerin eğilimi dikkat çekti.

Batının uyguladığı yaptırımlar sonrası Rusya’da son altı ay içinde en büyük milyoner göçü yaşandı. Yatırım danışmanlığı şirketi Henley & Partners’ın raporuna göre, Rusya’da bulunan milyonerlerin yüzde 15’inin bu yıl yurt dışına çıkması bekleniyor.

1 milyon dolarlık servete sahip yaklaşık 15 bin varlıklı Rus vatandaşının 2022’nin sonuna kadar ülkeyi terk edeceği tahmin ediliyor. Bu durum Rus yaptırımlarının, varlıklı sınıfı ülkeden kaçırdığına işaret ederken daha önce de benzer gelişmeler yaşandı.

İşgalin üzerinden henüz bir ay geçmişken yapılan araştırmalar, zengin Rusların Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) gayrimenkullere yatırım yaptığını göstermişti. Henley’nin küresel raporu, ülkeden sermaye çıkışının süreceğini ortaya serdi.

İngiltere ve Amerika Servet Tacını Birleşik Arap Emirlikleri’ne Teslim Etti

Son verilere göre İngiltere’nin servet merkezi tacını kaybettiği, Amerika’nın dünyanın zenginlerini çekmede bir mıknatıs olarak hızla solduğu aktarıldı. BAE’nin ise en büyük net milyoner girişini çektiği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, varlıklı yatırımcıların dikkatini çeken BAE’nin karşılıklı vize muafiyetleri uygulamasının turizmi ve ticareti desteklediği aktarıldı.

Buna ek olarak BAE’nin özel servet, sermaye ve yeteneği çekmek amacıyla göçmenlik düzenlemelerini uyarlamaya yönelik rekabetçi yaklaşımda bulunduğu da söyleniyor.

Gazeteci Misha Glenny, Batı’nın yıkıcı yaptırımlarından kaçmak isteyen varlıklı Rusların BAE ve İsrail’e taşınmaya başladığını söyledi.

Glenny’nin ifadesi şöyle:

“Rus bankacılık sistemine yaptırımların uygulanmasından çok önce, büyük ölçüde Başkan Vladimir Putin’in giderek artan kaprisli yönetim tarzı ve orta sınıf ve varlıklı Ruslara yönelik sadakat talepleri tarafından harekete geçirilen bir sermaye tsunamisi ülkeyi terk etti. Şimdi, daha önce evlerini kurdukları İngiltere gibi birçok Batılı ülkeden daha fazla baskı altına girdiler.”

En Yüksek Giriş ve Çıkış Yapılması Muhtemel Ülkeler Listesi Açıklandı

Raporda, 2022’de varlık sahibi yatırımcıların net giriş yapacağı ilk 10 ülke; BAE, Avustralya, Singapur, İsrail, İsviçre, ABD, Portekiz, Yunanistan, Kanada ve Yeni Zelanda olarak sıralandı.

En yüksek net çıkışların tahmin edildiği 10 ülke ise şöyle oldu: Rusya, Çin, Hindistan, Hong Kong, Ukrayna, Brezilya, Birleşik Krallık, Meksika, Suudi Arabistan ve Endonezya.

Raporla ilgili konuşan New World Wealth Araştırma Başkanı Andrew Amoils, göç rakamlarının bir ekonominin sağlığı için çok uygun bir barometre olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Zengin bireyler son derece hareketlidir ve hareketleri gelecekteki ülke eğilimlerine ilişkin erken uyarı sinyali sağlayabilir. Zengin bireyleri ve aileleri kıyılarına göç etmeye çeken ülkeler, düşük suç oranları, rekabetçi vergi oranları ve çekici iş fırsatları ile sağlam olma eğilimindedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.