Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Diplomat: Zihniyeti Hızla Değişen AB İyi Durumda Değil!

Avrupa Birliği, Rus petrolüne ambargoda anlaşmaya vardı. AB hamlesinin yankıları sürerken Rus diplomatın AB'nin zihniyeti sorguladığı açıklaması dikkat çekti.
Rus Diplomat: Zihniyeti Hızla Değişen AB İyi Durumda Değil!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB), üzerinde haftalardır çalışılan Rusya’ya petrol ambargosu konusunda nihayet anlaştı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de yapılan AB Liderler Zirvesi’nde yaptığı açıklamada Rusya’dan AB’ye petrol ithalatının yıl sonuna kadar yaklaşık yüzde 90 azaltılacağını duyurdu.

Avrupa’nın ambargosuna Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rusya’nın uluslararası kuruluşlar daimi temsilcisi Mihail Ulyanov, AB’nin kararı üzerine ülkesinin başka ithalatçılar bulacağını söyledi.

Benzer bir açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den gelmiş, Putin Avrupa’nın Rus enerjisinden vazgeçse bile Rusya’nın başka ithalatçılar bulacağını söylemişti.

Rus temsilci Ulyanov da AB’nin ülkesine yönelik 6. yaptırım paketi üzerine Rusya’nın petrol için başka ithalatçılar bulacağını dile getirdi.

Burada Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’in açıklamalarına cevap verdi. Leyen’in de söylediği gibi Rusya’nın başka ithalatçılar bulacağını, kendi açıklamasıyla çeliştiğini belirtti. Twitter’dan yaptığı açıklamada; “Zihniyetin çok hızlı değişmesi, AB’nin iyi durumda olmadığını gösteriyor” dedi.

Aynı zamanda AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in Rus petrolüne ambargo için yorumuna yanıt verdi.

GCM Yatırım Banner

Michel, AB’nin Rus petrolüne ambargosu için; “Bu, Rusya’dan yapılan petrol ithalatının 3’te 2’sinden fazlasını kapsıyor ve savaş makinesi için büyük bir finansman kaynağını kesiyor” ifadeleriyle açıklama yaptı.

Rus diplomat Ulyanov, Michel’in yorumuna atıfla şöyle dedi:

“Eğer AB yıl sonuna kadar Rus petrol arzının büyük bir kısmını kesmeye bu kadar hevesliyse, Rusya neden dostça bir jest olarak Avrupa’nın isteklerini çok daha erken karşılamaya karar veremiyor?”

Neticede AB’nin Rusya’ya yönelik petrol yasağı, artan jeopolitik gerilimler için iyiye işaret etmedi. 97. gününde süregelen savaşa ilişkin belirsizlikleri daha da artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.