Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Avrupa Rus Gazından Vazgeçemez Ama Biz Doğu’ya Dönüyoruz

Kremlin’e yönelik enerji ambargosu gündemde yer tutmaya devam ederken Rus liderden taviz vermeyeceğini gösteren açıklamalar geldi. Detaylar haberde...
Putin: Avrupa Rus Gazından Vazgeçemez Ama Biz Doğu’ya Dönüyoruz
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart sonunda 1 Nisan’dan itibaren geçerli olacak şekilde Rus gazına rubleyle ödeme yapılmasına yönelik kararnameyi imzalamıştı.

Karar Avrupalı ülkeler tarafından kabul edilemez olarak karşılanırken Rusya’ya enerji ambargosu hala gündemde. Bugün Putin’den gelen açıklama ise Rusya’nın enerji ihracatı için gözünü Doğu’ya çevirdiğini gösterdi.

Putin Gözünü Doğu’ya Çevirdi

Avrupa’nın Rus gazından hemen tamamıyla vazgeçemeyeceğini belirten Putin, Avrupa ülkeleri Rusya’ya bağımlılığı azaltmaya çalışırken, Moskova’nın da enerjisini Doğu’ya yönlendireceğini söyledi.

Bu noktada akıllara Rusya’nın, dünyanın en büyük enerji tüketicisi olan Asya ve Çin ile daha yakın ilişkileri geldi.

Savaş sırasında Rusya’yı kınamaktan kaçınan Çin, kısa süre önce yapılan Birleşmiş Milletler’in Rusya’ya yönelik İnsan Hakları Konseyi üyeliği oylamasında da hayır yanıtını vermişti.

GCM Yatırım Banner
Rusya BM Üyeliği
KAYNAK: Twitter

Uzmanlar Putin’in savaştan vazgeçmesi için Çin’in duruşunu değiştirmesi gerektiğini öne sürerken Rus lider üzerinde etki yaratabilecek tek kişi olarak Çin Devlet Başkanı Xi Jinping gösterilmişti.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiği Çin ziyaretinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ile iş birliğinin her alanda genişletileceğini söyledi. Benzer haberler iki ülkenin artan dostluğunu ortaya sererken Putin Doğu’ya işaret etti.

Putin televizyonda yayınlanan bir hükümet toplantısında yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Şaşırtıcı olan, dost olmayan ülkelerden sözde ortakların, örneğin doğalgaz da dahil olmak üzere Rus enerji kaynakları olmadan yapamayacaklarını kabul etmeleridir. Şu anda Avrupa’da gaz için rasyonel bir ikame yok.”

Aynı zamanda Avrupa’nın Rusya’dan enerji tedarikini kesme söylemlerinin fiyatları artırdığını ve piyasayı istikrarsızlaştırdığını belirtti.

Doğu konusunda ise Putin, Rusya’nın Asya’ya enerji arzını artırmak için altyapı inşa etmesi gerekliliğini vurguladı. Rusya, yıllarca süren özenli görüşmelerin ve yakıt fiyatlarını düşürmeyi kabul etmesinin ardından 2019’un sonunda Çin’e boru hattı gazı tedarik etmeye başladı.

Putin aynı zamanda gaz arzı ödemelerinde rubleye geçme planları ortasında ihracat anlaşmalarında ulusal para birimlerinin rolünün artması gerektiğini de bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın