Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bankası Türkiye’ye Para Transferlerini Durdurdu

Tinkoff Bank yaptığı açıklama ile Batı yaptırımları nedeniyle Türkiye'ye para transferlerini durdurduğunu açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Rus Bankası Türkiye’ye Para Transferlerini Durdurdu
HABER GİRİŞ

Rusya’nın en büyük özel bankalarından Tinkoff Bank bugün Rus haber ajansı TASS’a verdiği demeçte Batı yaptırımları sebebiyle Türkiye’ye para transferlerini durdurduğunu söyledi. Yaptırımların, SHIFT transferlerini karşı bankalar tarafından dondurulabildiği söylendi.

Haberde yer alan bir banka sözcüsü Türkiye’yi işaret ederek, “Maalesef bu ülkeye para transfer edemiyoruz. Yaptırımlar nedeniyle SWIFT transferleri karşı taraf banka tarafından dondurulabiliyor. Bu nedenle transferleri geçici olarak askıya aldık.” ifadelerini kullandı.

Tinkoff Bank açıklamasında, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar altına girmeden önce birkaç Türk bankasına para aktarabileceğine de dikkat çekti.

Rusya Yaptırımlara Karşı Kapsamlı Sermaye Kontrolleri Yaptı

TASS’ın haberinde bankanın şu anda Tacikistan, Ermenistan ve Kırgızistan olmak üzere Özbekistan’daki de birçok bankaya ruble transferleri gerçekleştirdiği yer aldı.

Batı yaptırımları geçen sene Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ile başladı. Merkez bankası ve hükümet ise yaptırımlara, yurt dışına döviz gönderme yasağı dahil kapsamlı sermaye kontrolleriyle karşılık verdi.

GCM Yatırım Banner

Tinkoff Bank Ermenistan, Özbekistan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan ve Kazakistan’daki belli başlı bankalara dolar transferi yapılabiliyor.

Avrupa Birliği (AB) 25 Şubat 2023’te Rusya’nın Alfa Bank, Rosbank ve Tinkoff Bank’a yaptırım uygulamıştı. Söz konusu yaptırımların arasında AB’deki varlıklarının dondurulması ve bir bankanın bu kredi kuruluşlarıyla anlaşmaları da yer alıyor.

Rusya Merkez Bankası’nın 2 Mart’taki açıklamasında, Batı yaptırımlarının baskısını hissedilmeye devam edildiğini bildirmişti. Banka, yabancı para çekme ve yurt dışı transferlerini etkileyen sermaye kontrollerinin genişleteceğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.