Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moskova Borsası’nda Türk Lirası Hamlesi

Moskova Borsası tarafından yapılan açıklamaya göre Mart ayının başından itibaren Türk lirası cinsinden vadeli işlemlere başlanacak. İşte detaylar;
Moskova Borsası’nda Türk Lirası Hamlesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Moskova Borsası’nın 1 Mart 2023 tarihinden itibaren Hong Kong doları-Rus rublesi ve Türk lirası-Rus rublesi döviz çiftlerinde anlaşmalı vadeli piyasa işlemlerine başlayacağı açıklandı. Yapılan açıklamada hizmetin, yatırımcıların Türk lirası ve Hong Kong dolarına artan ilgisi sebebiyle sunulacağı kaydedildi.

Sunulacak hizmet ile hem kurumsal hem de bireysel müşterilerin ilgisinin daha da artacağı tahmininde bulunuldu. Açıklamada söz konusu döviz cinslerinde yatırımcılara Haziran, Eylül ve Aralık 2023, Mart 2024 tarihli sözleşmeler sunulacağı da bildirildi.

Yapılan açıklamada Moskova Borsası Türev İşlemler Direktörü Vladimir Yarovoy’un da görüşlerine yer verildi. Yarovoy, borsada türev piyasası işlem hacimlerinin yüzde 50’sinden fazlasının döviz türevlerinin oluşturduğunu ifade etti.

Enstrümanların kurdaki değişiklikler karşısında düşük masrafla farklı stratejiler uygulama ve kur risklerinden korunma imkanı sunduğuna işaret etti.

Dost Ülkelerin Para Birimleri 2022 Başından Bu Yana Yaklaşık 70 Kat Arttı

Moskova Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yuriy Denisov ise Aralık’taki açıklamasında borsada Türkiye, Çin, Belarus gibi dost ülkelerin para birimlerinde yapılan işlemlerin hacminin 2022 başından bu yana yaklaşık 70 kat arttığını söylemişti.

Şimdi Kayıt Olun

Sputnik haberine göre Denisov, Türk lirasıyla yapılan işlemlerdeyse 17 kat artış kaydedildiğinin bilgisini vermişti.

Rusya Ulusal Takas Merkezi’nin senenin başında Türk lirasıyla işlem hacmini artıracak karar aldığı hatırlatıldı. Karar kapsamında 30 Ocak’tan itibaren döviz piyasasında Türk lirasının 1. ve 2. seviye konsantrasyon limitini 2.2 kat artırma kararı aldığı kaydedilmişti.

Risk oranının belirlenmesinde esas alınan konsantrasyon limitinin, gerekli teminat tutarının hesaplanması ile baz alındığı ve konsantrasyon limitinin artmasıyla borsada işlem yapanların daha az teminat ücreti ödemesinin sağlandığı vurgulandı. Böylece işlem hacminin artmasını sağlandığı ileri sürüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın