Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rus Bankası Sberbank Yılın İlk Yarısında Rekor Kâr Açıkladı

Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank, 2023 yılının ilk yarısında 737 milyar ruble net kâr elde ettiğini bildirdi. Detaylar haberde;
Rus Bankası Sberbank Yılın İlk Yarısında Rekor Kâr Açıkladı
YAYINLANMA ZAMANI

Rusya merkezli yatırım bankası Sberbank, 2023 yılının ilk yarısına ilişkin 737 milyar ruble (yaklaşık 7,9 milyar dolar) net kâr elde ettiğini açıkladı. Uluslararası finansal raporlama standartlarına göre Sberbank bugün 380,3 milyar ruble tutarında rekor bir ikinci çeyrek net kârı bildirdi.

Kredi hacmindeki artış ve marjlardaki iyileşmenin artışa sebep olduğuna işaret edilen Sberbank tarafından yapılan açıklamada, bankanın ikinci çeyrekte sağladığı kredi miktarının 6,6 trilyonu aşarak rekor seviyeye çıktığı bildirildi.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank Başkanı German Gref, söz konusu çeyrekteki banka kârına ilişkin raporu değerlendir. Kredi portföyünün çeyrek bazında yüzde 7 büyüyerek 35 trilyon rubleye yaklaştığının bilgisini verdi.

Müşteri fonlarının da çeyrekte yüzde 9,2 ile hızlı bir şekilde büyüdüğüne işaret eden Gref, Sberbank’ın tüm önemli bankacılık pazarlarındaki konumunu güçlendirdiğini vurguladı.

Sberbank’ın 2022 yılındaki net kârı yaklaşık yüzde 75 oranında düşerek 300 milyar rubleye gerilemişti. Banka daha önceki açıklamasında 2023 tahminlerini kaydederek, 2021 yılındaki 1,15 trilyon ruble rekorunu aşacağına yönelik öngörüde bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.