Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruble Yılın En Güçlü Performans Gösteren Para Birimi!

İşgalin ilk haftalarındaki şok etkisiyle dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyelerine gerileyen ruble, bugün güçlü toparlanıyor. Parite dolar aleyhine ruble lehine seyrediyor.
Ruble Yılın En Güçlü Performans Gösteren Para Birimi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’yı işgalinden sonra karşılaştığı sert uluslararası yaptırımlarla tarihin en düşük seviyelerine gerileyen Rus rublesinde toparlanma sürüyor. Geçen hafta başında dolara karşı 4 yılın en güçlü seviyelerine çıkan ruble, bugün aynı seviyelere döndü.

Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB paritesi, bugün rubledeki toparlanmayla yüzde 5 civarında düşüyor. TSİ 10.00’dan sonra yönünü aşağıya çeviren parite, seans içinde 61,12’e kadar geriledi.

7 Mart’taki 154’lük rekorun çok altında 4 yılın en zayıf seviyelerin seyreden USD/RUB paritesi, son verilere göre bir ayda yüzde 6,5, bir yılda yüzde 9,3 oranında değer kaybetti.

Ruble Yılın En İyi Performans Gösteren Para Birimi!

USD/RUB Düşüş
KAYNAK: piyasa.paratic.com

Bu arada Rus rublesi bu yıl dünyanın en iyi performans gösteren para birimi olarak gösterildi. ABD önderliğindeki sert yaptırımlarla mücadele eden ülkenin para birimi, böylelikle dolara karşı pozitif seyrini sürdürdü.

Modern tarihin en hızlı ve en sert ekonomik yaptırımları sırasında rublenin değerinin bir ABD kuruşunun altına düşmesinden iki ay sonra, Rusya’nın para birimi çarpıcı bir dönüş yaptı. Ruble, Ocak ayından bu yana dolar karşısında yüzde 40 civarı değer kazandı.

GCM Yatırım Banner

Harvard Kennedy Okulu’ndan Profesör Jeffrey Frankel, “Bu alışılmadık bir durum” diyerek rublenin esnekliğini vurguladı.

Rublenin toparlanmasının ana nedeni, emtia fiyatlarındaki yükseliş olarak gösterilirken Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra zaten yüksek olan petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki ekstra artışla yönlendirildi.

“Emtia fiyatları şu anda çok yüksek, ambargolar ve yaptırımlar nedeniyle Rusya’nın ihracat hacminde bir düşüş olsa bile fiyatlardaki artış bu düşüşleri fazlasıyla telafi ediyor.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın