Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ruble Dolar Karşısında 4 Yılın En Güçlü Seviyelerinde!

Rus rublesi, ABD liderliğindeki uluslararası yaptırımlara rağmen dolara karşı son yılların en yüksek seviyelerinde. İşte son durum;
Ruble Dolar Karşısında 4 Yılın En Güçlü Seviyelerinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dolar endeksi 20 yılın yüksek seviyelerinden geri çekilirken rubledeki güçlenme arttı. İşgalin ilk haftalarında dolar karşısında tarihin en düşük seviyelerine gerileyerek 154’e kadar inen ruble, bugün 4 yılın en güçlü değerine çıktı.

Mart’ın son haftasında başlattığı toparlanma trendini sürdüren Rus rublesi, Cuma günü gördüğü Nisan 2018 sonrası en yüksek seviyelerde kaldı.

Dolar karşısında yeni haftaya 60,55 ile başlayan ruble, 57,25-61,00 aralığında hareket ederek 4 yılın güçlü değerlerinde işlem gördü. Amerikan dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB paritesi, dolardaki gerileme ve rubledeki güçlenmeyle bugün en çok düşenler arasında ilk sırada yer aldı.

USD/RUB 4 Yılın Düşük
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Savaş öncesine dönmekle kalmayıp son yılların en yüksek seviyelerine çıkan ruble, tüm göstergelerde kayda değer şekilde artıya geçti. Yazım itibarıyla bakıldığında Rus para biriminin haftalık bazda yüzde 8’e yakın düşerken aylık yüzde 24, yıllık bazda ise yüzde 20 seviyelerinde değerlendiği görülüyor.

Ruble Rusya’nın Emtiadaki Gücünü Kanıtlıyor!

Ruble, petrol fiyatlarındaki toparlanma, Moskova’nın ödemeleri ruble ile alma politikası gibi faktörlerle desteklendi. Dolara karşı rubledeki kazanımlar, Batı yaptırımlarının amacına ulaşamadığına işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Çin hükümetine bağlı gazete Global Times, rubledeki güçlenmeye atıfla “ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımlarının kendi para birimine ve ekonomisine zarar verdiğini görüyor” dedi. Rusya’nın daha güçlü bir ruble ile Batılı ülkelere karşı oyunda zemin kazandıkça, doların statüsünün daha fazla tehdit edildiğini belirten yorum yazısında, Kremlin yanlısı tutum gözden kaçmadı.

Sonuçta Rusya, kritik enerji sektörüne karşı yaptırımlarla karşılaşsa da ihracatçı konumu ülkeyi desteklemeye devam ediyor. ABD ve İngiltere gibi ülkeler Rus enerjisi için yasak koysalar da Avrupa Birliği (AB) bu konuda hala anlaşmaya varamadı.

Örneğin karara açıkça karşı çıkan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bunun ülke ekonomisine büyük bir darbe indireceğini söyledi.

Öte yandan FxStreet’ten Chuck Butler da bugünkü yazısında şu ifadelerle dikkat çekti:

“Rus Rublesi, diğer ulusların sadece istemekle kalmayıp ihtiyaç duyduğu bir emtiaya sahipseniz ve emtiaya temel para biriminizde fiyat verirseniz, para biriminin olumlu tepki vereceğini kanıtlıyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.