Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ruble Eriyor! Covid Çöküşünden Bu Yana Zayıf Değerde

Rusya’nın Ukrayna’daki ayrılıkçı bölgeleri tanımasına karşı uluslararası yaptırımlar açıklanıyor. Ruble dolar karşısında sert düşüyor…
Ruble Eriyor! Covid Çöküşünden Bu Yana Zayıf Değerde
Yorum

Ukrayna’nın iki ayrılıkçı bölgesinin bağımsızlığını tanıyan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, batının çağrılarına rağmen kararından vazgeçmiyor.

Birçok Batı ülkesi Rusya’ya uygulanacak yaptırımları açıklarken ülkenin para birimi dolar karşısında düşüşü sürdürüyor.

Ruble Dolara Karşı 80 Seviyesine Kadar Geriledi

USD/RUB 80 2 Yılın Yüksek
Kaynak: Piyasa.paratic.com

ABD dolarının Rus rublesi karşısındaki değerini yansıtan USD/RUB paritesi, bugün kazançlı seyrini sürdürüyor. Dün en son 78,80 rublede kapanış yapan parite, mevcut seansın açılışını 78,81 ile yapıp 78,54’e kadar geriledi.

Asya seansı boyunca 78,80-78,9 civarında kalan parite Avrupa seansında yönünü yukarı çevirip yeniden 80 eşiğine ilerledi. Yazım sırasında 80 testini yeniden yapan paritede yüzde 1,7 artış görülüyor.

Dünse 80,97 ile Mart 2020 sonrası en güçlü değerine ulaşmıştı. Pandemi çöküşündeki zayıf seviyelerine dönen rublenin yaptırımlarla daha da zayıflaması muhtemel görünüyor.

Societe Generale ekonomistlerine göre parite 81,00/81,50 engellerine yaklaşıyor ve ikincisinin üzerinde bir hareket, kazançları 82,85’e ve potansiyel olarak 2016’nın en yüksek seviyesi olan 86,00’ya doğru açmaya ilerliyor.

Yaptırımlar Rubleye Yardım Etmiyor

Dün Almanya Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının sertifikasyon sürecini durdururken İngiltere de ilk Rus yaptırımlarını açıkladı. Rus bankalarını ve milyarderleri hedef alan yaptırımları İngiltere Başbakanı Boris Johnson duyurdu.

Benzer şekilde Avrupa Birliği’nden (AB) de yaptırım açıklamaları geldi.

ABD Başkanı Joe Biden dün akşam, 4 Rus finans kurumuna ve askeri bankaya yaptırım uygulanacağını, ayrıca Rusya’nın artık batıdan finansman alamayacağını ilan etti. Kanada ve Japonya, Rusya’nın kararını kabul edilemez olarak değerlendirip finans sektörüne yönelik kararlarını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%