Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rusya Donetsk ve Luhansk için Kararını Verdi

Kremlin’den yapılan son dakika açıklamasına göre Rusya, Ukrayna'nın doğusundaki kritik bölgelerin yönetimlerini tanımaya yönelik kararı imzalayacak.
Rusya Donetsk ve Luhansk için Kararını Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin tanınmasına ilişkin karar ve Donbass çevresindeki mevcut durum değerlendirildi.

Kremlin Hükümeti tarafından yapılan açıklamada Putin’in Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetlerinin bağımsızlığının tanınmasına yönelik kararnameyi yakın zamanda imzalamayı planladığı söylendi.

Putin, Ukrayna’nın doğusunda yer alan ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından yönetilen bölgelerin bağımsızlığının kabul edilmesi konusunda bugün karar vereceğini söylemişti.

Saat 21.00’de yapılan açıklamada, Donbass topraklarının toplu bombardımanı ve bunun sonucunda sivil nüfusun acı çekmesi gibi konuların göz önünde bulundurulduğu belirtildi.

Açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı ve Almanya Federal Şansölyesi’nin bu gelişmeden hayal kırıklığı duyduklarını ifade ettikleri bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Hemen sonrasında Kremlin Sarayı’nda yaptığı açıklamada Donbas’ın tarihsel olarak Rusya’nın bir parçası olduğunu ifade etti. Rusya’nın Ukrayna’nın çıkarlarını koruyacak şekilde işbirliği yaptığını ve ticaret hacminin çok yüksek olduğunu belirtti.

Ukrayna nüfusunun Rusfobik olmasının şaşırtıcı olmadığını belirten Putin “Ukrayna tarihimizi reddederek burada yaşamış olan Rusça konuşan Rusların haklarını ve varlıklarını dahi göz ardı etmiş ve bu kişilerin Stalin döneminden beri milliyetçi taleplerini tekrarlamaktan başka bir şey yapmamıştır. Ukrayna hiçbir zaman gelenekleri konusunda, gerçek bir ulus olma konusunda güçlü bir gelenek sergilememiştir.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın