Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rosatom’dan İkinci Nükleer Santral Açıklaması

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, ikinci nükleer santralin uygulama konularını Türk yetkilileriyle istişare edeceklerini açıkladı.
Rosatom’dan İkinci Nükleer Santral Açıklaması
HABER GİRİŞ

Türkiye ve Rusya’nın iş birliği ile kurulan Akkuyu Nükleer Güç Santrali sonrasında ikinci nükleer santralle ilgili görüşmeler başlamıştı. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom) Genel Müdürü Aleksey Lihaçev’den konuya yönelik açıklama geldi.

Rosatom Genel Müdürü Lihaçev, Rusya’nın Vladivostok kentindeki 8. Doğu Ekonomi Forumu kapsamında konuştu.

Lihaçev , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’deki görüşmelerinde Sinop’ta kurulması planlanan ikinci nükleer santral ile ilgili konuştuklarını söyledi.
Türk yetkililer ile projenin uygulama konularının istişaresine geçeceklerini aktardı.

Yakın bir zamanda ismi açıklanmaya Türk yetkili Rusya’nın ülkede gaz dağıtım merkezi ve ikinci nükleer santral inşaatı ile ilgili önerilerini detaylı bir şekilde incelendiğini söylemişti.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu NGS Rosatom tarafından inşa ediliyor. Santralin yıllık yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretmesi bekleniyor. Böylece ülkenin toplam elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak.

GCM Yatırım Banner

4 gün ünitesinden oluşan Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesi 2024 yılında devreye alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın