Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Romanya’dan Sonra Moldova’ya da Doğal Gaz İhraç Edilecek

Avrupa’nın doğal gaz merkezi olma hedefine odaklanan Türkiye, ihracat hamlelerini birbiri ardına sıraladı. Detaylar haberde…
Romanya’dan Sonra Moldova’ya da Doğal Gaz İhraç Edilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) dün yaptığı duyuruda Türkiye’nin Romanya’ya doğal gaz ihraç edeceğini açıklamasının ardından benzer haber de Moldova için geldi. Ekim ayında başlamak üzere Moldova’ya doğal gaz ihraç edileceği öğrenildi.

Konuya ilişkin BOTAŞ’tan yapılan açıklamada, Türkiye’nin günlük 2 milyon metreküp doğal gaz ihracatı için Moldova ile anlaşma yaptığı bildirildi.

BOTAŞ’ın altyapı yatırımları ve iletim sisteminde yaptığı geliştirmeler ile Türkiye’nin coğrafi konumu sayesinde yeni ihracat anlaşmalarının sürdüğüne atıf yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“BOTAŞ, ülkemizi doğal gaz ticaret merkezi konumuna ulaştırma hedefi kapsamında, ‘Türkiye’nin ve Avrupa’nın Enerjisi’ unvanıyla doğal gaz ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler listesine yeni bir Avrupa ülkesini daha ekledi. Bu kapsamda BOTAŞ, bölgede ve özellikle Moldova enerji piyasasında aktif rol oynayan East Gas Energy Trading şirketi ile doğal gaz ihracatı anlaşmasına imza attı.”

Gaz İhracatı Pazartesi Günü Başlıyor

Doğal gaz ihracatının 1 Ekim Pazartesi günü başlayacağını bildiren BOTAŞ, Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burhan Özcan ile East Gas Energy Trading şirketi Genel Müdürü Nicolai Gaborak’ın bugün düzenlenen törenle anlaşmaya imza attıklarını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Boru hattı vasıtasıyla bugüne kadar Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan ve Romanya’ya doğal gaz ihracatına dair kritik anlaşmalar gerçekleştiren BOTAŞ, 1 Ekim tarihinde başlamak üzere anlaşma kapsamında Moldova’ya günlük 2 milyon metreküp doğal gaz aktaracak” denildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın