Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rishi Sunak, İngiltere’de Başbakanlık Yarışına Giriyor

Geçtiğimiz günlerde istifasını veren İngiltere eski maliye bakanı Rishi Sunak, başbakan adayı olduğunu açıkladı.
Rishi Sunak, İngiltere’de Başbakanlık Yarışına Giriyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın istifası ile sarsılmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Başbakan Boris Johnson da istifasını açıklamıştı. Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, Başbakan adayı olduğunu duyurdu.

Sunak’tan Adaylık Açıklaması

Sunak açıklamasında, “Muhafazakar Parti’nin bir sonraki lideri ve sizin Başbakanınız olmaya hazırım. Güveni yeniden tesis edelim, ekonomiyi yeniden inşa edelim ve ülkeyi yeniden birleştirelim.” ifadelerini kullandı.

Sunak istifasının ardından Başbakan adayı olacağına dair söylentiler ile gündeme gelmişti. Adaylık açıklaması bu söylentilerin doğruluğunu kanıtlamış oldu.

Rishi Sunak videosunda, “Rishi için Hazır” kampanyasını duyurdu ve annesinin bir genç olarak İngiltere’ye yolculuğunun hikayesini ve kendi yetiştirilme tarzını anlattı.

GCM Yatırım Banner

Pek çok kişi tarafından, bu haftaya kadar yakın çalıştığı Boris Johnson’dan uzaklaşma girişimi olarak algılanacak bu hamle sonrası Sunak, güveni yeniden sağlamak istediğini söyledi.

Değerlerinin tartışılmaz olduğunu iddia eden Sunak, “Siyasete girdim çünkü o ülkedeki herkesin çocuklarına daha iyi bir gelecek verebilmek için aynı fırsatlara sahip olmasını istiyorum” açıklamasında bulundu.

Sunak açıklamasının devamında, “Ülkemiz içi bugün aldığımız kararlar, yeni nesilin de daha iyi bir gelecek şansına sahip olup olmayacağına karar verecek.” ifadelerini kullandı.

Ülkeyi doğru bir yöne götürmek istediğini kaydeden Sunak, pandemi dönemindeki en zor zamanlarda, hükümetin en zorlu bakanlığını yönettiğini söyledi.

Sunak vizyonunu ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın