Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya, Boris Johnson’un İstifasını Memnuniyetle Karşıladı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un istifası beklenirken, Kremlin’den konuya dair değerlendirme geldi.
Rusya, Boris Johnson’un İstifasını Memnuniyetle Karşıladı
Yorum

Dünya İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un istifa edeceği haberi ile çalkalanıyor. İngiltere’de kabinede ve milletvekillerinin istifaları 50’yi geçmiş durumda.

İstifa rüzgarına ilk tepki veren ülkelerden birisi Rusya oldu. Rus yetkililer Boris Johnson’ın istifasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

Rus Yetkililer Sıraya Girdi

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, “Bizi sevmiyor, biz de onu sevmiyoruz.” ifadelerini kullandı. Johnson’ın kısa süre içinde başbakanlıktan istifa edeceği haberlerinin Kremlin için endişe yaratan bir durum olmadığını kaydetti.

Rus iş adamı Oleg Deripaska, Johnson için, “Ukrayna’daki anlamsız çatışmada on binlerce kişinin hayatıyla oynayan aptal bir palyaço için şanlı bir son.” sözlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Johnson’ın gidişinin, Batı’nın siyasi, ideolojik ve ekonomik krizle parçalandığını gösteren bir işaret olduğunu söyledi.

Zakharova, İngiltere liderinin kendi sonunu hazırladığını belirterek, “Boris Johnson, kendisi tarafından fırlatılan bir bumerang tarafından vuruldu. Kabinedeki arkadaşları onu ele verdi.” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat’ta Ukrayna’nın işgalini emretmeden önce bile, Johnson tarafından defalarca eleştirilmişti. Onu çılgın hırslarıyla dünyayı tehlikeye atan acımasız ve irrasyonel bir Kremlin şefi olarak nitelendirmişti.

Johnson Ukrayna’nın En Büyük Destekçilerindendi

Boris Johnson savaşın başladığı günden itibaren Ukrayna’ya silah göndererek, Rusya’ya tarihi yaptırımlar uyguladı. Ukrayna’yı Rusya’nın silahlı kuvvetlerini yenmeye çağırarak İngiltere’yi en büyük Batılı destekçilerinden biri olarak gösterdi.

Johnson, 2016 Brexit kampanyasının yüzü olmuş ve Birleşik Krallık’ı Avrupa Birliği’nden çıkarmadan önce 2019’da büyük bir seçim zaferi kazanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu