Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ripple SEC Davasında Son Çok Yakın! İşte Davanın Bitiş Tarihi

Ripple ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu arasında süren davada artık sona yaklaşılıyor gibi. Şirket CEO'su davanın muhtemel bitiş tarihini açıkladı. Detaylar...
Ripple SEC Davasında Son Çok Yakın! İşte Davanın Bitiş Tarihi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çıkacak kararın yalnızca Ripple’ı değil tüm kripto sektörünü doğrudan etkileyeceği düşünülen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında süregelen davada artık sona yaklaşılıyor. Yaklaşık iki yıl önce başlayan menkul kıymet davasının ne zaman sonlanacağına dair şirket CEO’su Brad Garlinghouse’tan çok önemli açıklamalar geldi.

DC Fintech Week konferansında konuşan Garlinghouse bir katılımcının sorusu üzerine davanın geleceğine dair önemli bilgiler verdi. CEO, SEC’in Ripple’a karşı açtığı davanın 2023 yılının ilk yarısında sonuca varacağını düşündüğünü söyledi.

Garlinghouse’a Göre Önümüzdeki 3-4 Ay Belirleyici Olacak

Garlinghouse konuya dair yaptığı açıklamanın başında şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki Kasım ayının ortalarına kadar yani yaklaşık bir ay gibi bir süre içinde davanın yargıç önünde tamamen özetlenmiş hale geleceğini düşünüyorum. Kesin bir zaman vermek zor. Çünkü federal yargıçlar kendi tempolarında ilerliyor. Tahmin etmek gerçekten zor.”

Garlinghouse, sözlerinin devamında ise iyimser bir tahminle davanın önümüzdeki üç ya da dört ay içinde çözüme varacağını düşündüğünü belirtti. Ancak, bundan emin olmanın zor olduğunu ve şartlara bağlı olarak bu sürenin uzayabileceği gerçeğini göz ardı etmediğine de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

O İhtimal Masada: Ripple, SEC ile Anlaşma Yolunu Seçebilir

Garlinghouse’un konferanstaki söylemlerinde en dikkat çekici noktalardan birisi de Ripple’ın SEC ile bir anlaşmayı düşünebileceğini söylemesi oldu. Ancak böyle bir durumda Ripple cephesinin bir şartı var: XRP’nin menkul kıymet olmayan bir varlık olarak tanınması gerekliliği.

Garlinghouse bu konuda net ifadeler kullandı: “İki taraf için uzlaşma fırsatı, XRP’nin artık bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmaması fikriyle başlamalı.”

Diğer yandan SEC Başkanı Gary Gensler’ın kripto para birimlerinin büyük bölümünü “menkul kıymetler” olarak görmesi nedeniyle uzlaşının nasıl ve hangi şartlarda gerçekleşebileceği büyük bir muamma olarak görünüyor.

CEO, Davanın Kripto Sektörüne Etkilerinden de Bahsetti

Ripple CEO’su hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada özellikle davanın açıldığı ilk günlerde kripto sektörünün önemli kişi ve kurumlarından bekledikleri desteği göremediklerini ifade etmişti. Ancak günümüze baktığında bu durumun değiştiğini gördüğünü söyleyen Garlinghouse, pek çok sektör üyesinin artık bu davanın önemini daha iyi anlamaya başladığını belirtti.

Garlinghouse konuşmasının bu bölümünde “Günümüzde, herkesin bu davanın ABD ve ABD’nin kripto konusundaki liderliği için ne derece önemli olduğunu kabul ettiğini görüyorum” ifadelerini kullandı.

XRP Fiyatında Son Durum

Davadan gelen olumlu gelişmelerin fiyatını önemli ölçüde etkilediği görülen XRP, son dönemde kripto piyasası geneline bakıldığında iyi bir performans sergiliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Son günlerde Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının genelinin kayıp yaşadığı ortamda XRP fiyatı son 24 saatte yaklaşık yüzde 1 düşüş gösterdi. XRP fiyatı şu dakikalarda 0.49 ila 0.50 dolar civarında el değiştiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.