Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ripple, Merkez Bankalarının Dijital Para Çıkarmalarına İmkan Sağlayacak

Blockchain şirketi Ripple, merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini çıkarması için bir platform oluşturdu. Detaylar haberde...
Ripple, Merkez Bankalarının Dijital Para Çıkarmalarına İmkan Sağlayacak
HABER GİRİŞ

Ripple, merkez bankalarının, hükümetlerin ve finans kurumlarının kendi dijital para birimlerini çıkarmalarına izin veren bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) platformunu hayata geçiriyor.

Platformu kullanacak devlet kurumları, basım, dağıtım ve token yakmayı içeren CBDC’nin tüm yaşam döngüsünü yönetebilir Finansal kurumlar ayrıca CBDC’yi kullanarak kurumlar arası uzlaşma ve dağıtım işlevlerini yönetebilecek ve bunlara katılabilecek. Merkez bankaları, çevrimdışı işlemler de yapabilen hem toptan hem de perakende CBDC’ler çıkarabilir.

Platform, CBDC yayınlamak için 2021’de başlatılan Ripple’s Private Ledger’ın geliştirilmiş bir versiyonunu temsil ediyor. Sistem XRP Ledger tarafından desteklenmekle beraber, yeni bir özel defter üzerine inşa edilmiştir.

Ripple, fiili merkez bankası olan Hong Kong Para Otoritesi tarafından yürütülen bir program olan e-HKD pilot programı kapsamında platformunun kullanım durumu hakkında bilgilendirmede bulunacak.

Şirket atrıca e-HKD test çalışmaları kapsamında gayrimenkul varlıklarının tokenleştirilmesi ve hisse senedi dağıtımı için bir ürün oluşturmak üzere Tayvan’ın Fubon Bankası ile birlikte çalışıyor.

GCM Yatırım Banner

CBDC’ler dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları tarafından araştırılıyor ve yakından takip ediliyor. Çin, dijital yuan testlerini her geçen gün yaygınlaştırıyor ve süreç olarak daha fazla yol aldı.

Ripple dijital para birimi üzerine yoğunlaşırken, bir yandan kripto sektöründe satın almalar gerçekleştiriyor. Şirket son olarak kripto saklama firması Metaco’yu 250 milyon dolar bedelle bünyesine kattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın