Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rezervler Eriyor! Faiz Haftasında 2,5 Milyar Dolar Yandı

Merkez Bankası rezervlerine ilişkin resmi veriler geldi. TCMB’nin Şubat ayı toplantısını yaptığı haftada rezervlerdeki düşüş verilere yansıdı.
Rezervler Eriyor! Faiz Haftasında 2,5 Milyar Dolar Yandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haftalık para ve bankacılık istatistiklerini paylaştı. Amerikalı yatırım bankası Goldman Sachs, negatif olan swap hariç net rezervlerinin 2024’te pozitife dönebileceği beklentilerini paylaşsa da resmi verilerde 9 haftalık düşüş öne çıktı.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası rezervleri geçen hafta da düşerek 131 milyar dolar seviyesine çekildi.

23 Şubat Cuma gününde kapanan haftada toplam rezervler 134 milyar 208 milyon dolardan, 131 milyar 750 milyon dolara geriledi.

Böylece TCMB’nin faizi yüzde 45 oranında sabit bıraktığı haftada rezerv yaktığı iddiaları karşılık buldu.  İngiliz haber ajansı Reuters kaynakları, geçen hafta toplam rezervlerde erimenin 2 milyar doları aştığı hesabını yapmıştı.

Merkez Bankası Seçilmiş Bilanço Kalemleri ve Para Arzı (23.02.2024)
Kaynak: TCMB

23 Şubat haftasında altın rezervleri ise yükselerek, aralıksız üç haftalık düşüşü kırdı. Merkez Bankası’nın altın rezervleri 48 milyar 116 milyon dolardan, 49 milyar 271 milyon dolara çıktı.

GCM Yatırım Banner

Brüt rezervler ise erimeye devam dedi. Geçen hafta brüt rezervlerde seviye 86 milyar 92 milyon dolardan, 82 milyar 479 milyon dolara çekildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın